21 grudnia 2020

Sztuczna inteligencja walczy z koronawirusem

Nowy system służący do identyfikacji zakażenia COVID-19 został opracowany w Hiszpanii. Technologia opiera się na sztucznej inteligencji. To właśnie na terenie szpitala uniwersyteckiego San Cecilio w Grenadzie opracowano algorytm, który w zautomatyzowany sposób wykrywa zakażenie koronawirusem. Nad projektem pracowali nie tylko naukowcy uniwersyteccy, ale także badacze z trzynastu ośrodków naukowych z całego kraju. Specjaliści są zdania, że technologia będzie stwierdzać zakażenie SARS-CoV-2 analizując zdjęcia rentgenowskie pacjentów.

fot. flickr

O pracach poinformowało naukowe pismo „Journal of Biomedical and Health”. Specjaliści opisali w nim, w jaki sposób technologia stwierdza przypadek koronawirusa. Zdjęcie rentgenowskie płuc będzie analizowane pod kątem zmian, które mogą świadczyć o chorobie. Francisco Herrera, naukowiec pracujący nad nową technologią stwierdził, że innowacja wykazuje wysoką skuteczność w przeprowadzonych testach na kilkuset pacjentach.

System nie obciąży szpitali, ponieważ nie wymaga nowego sprzętu. Dostępny jest w formie aplikacji gotowej do pobrania dla medyków. Herrera zapowiedział, że nowa technologia będzie dopracowywana od stycznia 2021 roku. Naukowcy chcą sprawić, aby aplikacja była w stanie przewidzieć wymagany czas hospitalizacji dla pacjenta zarażonego koronawirusem.

Autor; Michał Wilga

________________________