1 lutego 2021

Dieta DASH - jedna z najlepszych diet 2021 roku

Od prawie 10 lat dieta DASH zajmuje topowe miejsca w rankingach najzdrowszych diet. Na czym polega? Kto powinien na nią przejść? Dlaczego uważana jest za jedną z najzdrowszych diet? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na wszystkie pytania.

Tajemniczy akronim pochodzi od angielskiej nazwy diety – Dietary Approaches to Stop Hypertension, którą możemy przetłumaczyć jako dietę mającą na celu leczenie i zapobieganie nadciśnieniu tętniczemu, które jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w cywilizacjach zachodnich. W tym przypadku słowo dieta, może być mylące, ponieważ zwykle kojarzy nam się ze sposobem żywienia, dzięki któremu możemy schudnąć. Jednak DASH to nie tylko sposób na zgubienie zbędnych kilogramów, ale to przede wszystkim zdrowy styl życia.

Na czym polega dieta DASH?

Głównym założeniem DASH jest ograniczenie spożywania wysoko przetworzonych produktów oraz tzw. wygodnego jedzenia. Dieta ta polega również na ograniczeniu żywności z wysoką zawartością sodu (np. wędlin, gotowych przypraw, wędzonych produktów), cholesterolu (np. czerwone mięso, tłusty nabiał), tłuszczu oraz nasyconych kwasów tłuszczowych, a w końcu ograniczeniem spożywania cukru i słodyczy, które mają wysoki indeks glikemiczny.

Produkty zalecane w diecie DASH

dowolne warzywa (zaleca się spożywanie większej ilości warzyw niż owoców) – powinny być spożywane w objętości 400-1000 g na dobę i rozłożone na 4-5 posiłków,

owoce (mogą być również mrożone) – zasady spożywania są takie same, jak dla warzyw,

węglowodany złożone (produkty pełnoziarniste i kasze) – 7-8 razy na dobę,

chudy nabiał – 2-3 razy na dobę,

ryby – 2-4 razy w tygodniu,

chude mięso (np. drób) – do 2 razy na dobę,

orzechy – 4-5 razy w tygodniu,

nasiona (np. pestki dyni, ale również nasiona roślin strączkowych) – również 4-5 razy w tygodniu,

olej lniany, olej rzepakowy i oliwa z oliwek.

Dla kogo dieta DASH?

Dieta DASH jest jednym z niefarmakologicznych sposobów leczenia nadciśnienia tętniczego, więc jest przede wszystkim skierowana do osób, które zmagają się z tym schorzeniem, niezależnie od tego, czy leczą się farmakologicznie.

Jednak na tę dietę mogą przejść również osoby, u których występuje podwyższona ciśnienie, a nie zostało zdiagnozowane nadciśnienie. Kolejnymi grupami, u których zaleca się stosowanie tej diety są osoby walczące z cukrzycą, wysokim cholesterolem, osoby z nadwagą lub otyłe oraz palacze.

Efekty diety DASH

Już po 2 tygodniach u osób przestrzegających zasad odżywiania zauważono spadek ciśnienia tętniczego, co utrzymywało się przez cały okres stosowania diety. Z efektów długofalowych można wymienić zmniejszenie ryzyka zachorowania na choroby cywilizacyjne takie jak cukrzyca czy miażdżyca, a także wydłużenie życia. Choć to nie jest typowa dieta odchudzająca, u osób z nadwagą lub otyłością można było zauważyć redukcję masy ciała.

Jak wspominaliśmy wcześniej dieta DASH to nie kolejna dieta odchudzająca, która wymaga wielu wyrzeczeń i głodówek. DASH to zdrowy styl życia, który na pewno nie zaszkodzi, a pomoże.

Autor; Ada Stachowicz

zdj/unsplash

__________________________________