5 lutego 2021

Dlaczego nie należy jeść wieprzowiny?

Mięso wieprzowe jest jednym z najgorszych rodzajów mięsa. Spożywanie jej może wiązać się z wieloma groźnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Częste jedzenie mięsa wieprzowego jest jedną z głównych przyczyn zapalenia wątroby - każdego roku zarażonych jest 20 milionów osób na całym świecie. Może prowadzić również do zakażeń drobnoustrojami czy chorób neurologicznych oraz powstawania niektórych schorzeń nowotworowych. Potencjalnych zagrożeń wynikających z częstego spożywania tego mięsa jest jednak znacznie więcej.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) sklasyfikowała czerwone mięso, w tym również wieprzowinę, jako prawdopodobnie wywołujące nowotwory, a produkty i przetwory mięsne, jak salami, wędliny i kiełbasy – które zawierają azotany i azotyny przekształcając się w rakotwórcze nitrozaminy – jako powodujące choroby nowotworowe.

Ryzyko zachorowania a spożywanie wieprzowiny i innych czerwonych mięs wzrasta wraz z ilością zjadanego mięsa. Według raportu WHO zjadanie codziennie 50 g przetworów mięsnych zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego o 18 proc. Częste spożywanie czerwonego mięsa jest powiązane z rakiem przełyku, płuc i trzustki. Stwierdzono również, że na obszarach o większym spożyciu mięsa wieprzowego występuje więcej przypadków choroby – stwardnienia rozsianego.

Według Harvard Medical School ograniczenie zjadania czerwonego mięsa wydłuża życie nawet o 20 proc.

Świnie to nosiciele wirusów, bakterii i pasożytów, które mogą działać chorobotwórczo. W przeciwieństwie do innych ssaków, świnia nie poci się. Pot jest środkiem usuwania toksyn z organizmu – toksyny pozostają zatem wewnątrz ciała świni i w jej mięsie.

Mięso wieprzowe bywa zakażone pasożytem Trichinella, którego larwy dojrzewają w jelicie cienkim, powodując bóle brzucha, biegunkę i wymioty. Od 2 do 8 tygodni później, gdy pasożyt zainfekuje tkanki, pojawiają się bóle głowy, wysoka gorączka, bóle mięśni, osłabienie, zaczerwienienie oczu oraz obrzęk powiek lub twarzy. W regionach o większym spożyciu wieprzowiny częściej zdarzają się przypadki marskości i nowotworu wątroby.

Produkty wieprzowe, a szczególnie wątroba, mogą być nośnikami wirusa zapalenia wątroby typu E (HEV). Zapalenie wątroby typu E może wywołać gorączkę, osłabienie, wymioty, bóle stawów, bóle brzucha oraz żółtaczkę, powiększenie wątroby, a w skrajnych wypadkach niewydolność narządu. HEV jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży, u których w krótkim czasie wywołuje niewydolność wątroby. Aż w 25 proc. przypadków zakażenie w trzecim trymestrze ciąży kończy się śmiercią matki lub płodu.

Świnia jest prawdziwym „śmietnikiem”. Je wszystko, wliczając w to mocz, odchody, brud, gnijące ciała zwierząt, robaki lub psujące się warzywa. Będzie jeść nawet narośle rakowe innych świń lub zwierząt.

Świnie mają w swoim ciele ponad tuzin pasożytów, takich jak tasiemce, przywry, robaki i włośnie. Nie ma bezpiecznej temperatury, w której wieprzowina ma być ugotowana w celu zapewnienia, że wszystkie te pasożyty, ich jaja zostaną zabite.

Drobnoustroje, którymi można się zakazić, spożywając wieprzowinę, to:

Yersinia – bakteria wywołująca gorączkę, krwawe biegunki, a nawet choroby neurologiczne i artretyzm;

tasiemiec Taenia solium;

wirusy z rodziny Paramyxoviridae;

wirus Nipah;

Mięso świń wchłania toksyny jak gąbka. Mięso te może być 30 razy bardziej toksyczne niż wołowina lub dziczyzna.

Spożywanie móżdżku wieprzowego jest bardzo niebezpieczne. Tkanka mózgowa świń jest traktowana przez układ odpornościowy człowieka jako intruz i wytwarzane są przeciwko niej przeciwciała. Świńskie antygeny są bardzo podobne do niektórych białek komórek nerwowych człowieka, więc atakowane są nie tylko komórki zwierzęce, ale też ludzki układ nerwowy..

Autor; POKOLENIEX

Zdjęcie: Charlie Solorzano na Unsplash

________________________________________________