9 lutego 2021

Krioterapia - leczenie zimnem, coraz bardziej zyskuje na popularności

O jej efektach leczniczych krążą legendy. Ten sposób leczenia na świecie znany jest od lat, natomiast do Polski dotarł dopiero w 1982 roku. Od tamtej pory zainteresowanie leczeniem zimnem jedynie rośnie, a coraz więcej osób decyduje się na spróbowanie właśnie tego rodzaju terapii. Krioterapia cieszy się szczególnie dużym uznaniem wśród sportowców takich jak Usian Bolt czy Cristiano Ronaldo.

Krioterapia, to inaczej leczenie zimnem. Wcześniej przebadany przez lekarza pacjent wchodzi do specjalnej komory kriogenicznej, w której panuje odpowiednia temperatura na minusie (od 15 do nawet 130 stopni Celsjusza).

Terapia przynosi znakomite rezultaty w walce ze schorzeniami zapalenia kręgosłupa czy stwardnieniem rozsianym. Niskie temperatury wykorzystują również fizjoterapeuci. Podczas krioterapii ogólnoustrojowej wydzielane są takie związki, jak m.in.: adrenalina, noradrenalina, kortyzon, beta-endorfiny i u mężczyzn – testosteron.

Osoby w trakcie rehabilitacji, które korzystały z krioterapii, odczuły wyraźnie szybszy powrót do formy. Terapia zimnem znacząco podnosi zdolność naszego organizmu do zwalczania drobnoustrojów i wirusów. Wystawienie organizmu na działanie niskich temperatur wpływa także na skórę, która staje się jędrna i napięta, dzięki czemu znika cellulit.

Osoby cierpiące na klaustrofobię zdecydowanie nie odnajdą się w środowisku komory kriogenicznej.

Osoba w komorze kriogenicznej ubrana jest w strój kąpielowy lub specjalne ubranie, z którego korzysta się w danym ośrodku. Konieczne jest założenie ciepłych rękawiczek na dłonie, maski, która ma chronić nos i usta oraz czapki lub opaski, które osłonią uszy. Zabieg trwa maksymalnie 3 minuty.

Przeciwwskazania

niedoczynność tarczycy

nadciśnienie tętnicze

ostra niewydolność krążeniowa

niedokrwistość

choroby nowotworowe

nadmierna potliwość

aktywna postać grypy, gruźlicy lub zapalenia płuc

Poprawa psychiki

Krioterapia przywraca chęci do życia. Kilka zabiegów w komorze ma pozytywny wpływ dla naszej psychiki.

Jak się również okazuje terapia zimnem może mieć zbawienny wpływ na zapobieganie i leczenie depresji.

Prof. Joanna Rymaszewska z Zakładu Psychiatrii Konsultacyjnej i Badań Neurobiologicznych w Katedrze Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prowadzi nowatorskie w skali światowej badania nad leczeniem za pomocą zimna depresji oraz zaburzeń pamięci.

Sprawdzamy nie tylko wpływ krioterapii na poprawę nastroju i funkcji poznawczych, ale i badamy wpływ skrajnie niskich temperatur na procesy zapalne – mówi prof. Joanna Rymaszewska.

Mity

Przy poprawnie przeprowadzonym zabiegu krioterapii nie powinny wystąpić żadne odmrożenia. Dlatego tak ważny jest odpowiedni ubiór w komorze.

Z początku zabieg może wydawać się bolesny, ponieważ może wystąpić delikatne mrowienie. Jednak spokój ducha i odpowiednie oddychanie pomogą w przejściu przez ten zabieg.

Podsumowując, poprawnie przeprowadzony zabieg krioterapii nie ma żadnych skutków ubocznych, a może przynieść jedynie pozytywne doświadczenie. Dla osób, które bardzo nie lubią zimna – wymienione wcześniej zbawienne działania mogą Was przekonać.

Autor; Ada Stachowicz

źródła: testosterone.pl, betamed.pl, gazetawroclawska.pl

Zdjęcie: CryoBuilt Everest na Unsplash

____________________________________________