18 lutego 2021

Niebezpieczny wpływ kreskówek i gier na rozwój umysłowy dzieci

Okazuje się, że to właśnie telewizja i gry stają się pierwszym wychowawcą naszych dzieci, wypychając rodziców i nauczycieli na dalszy plan. Dlatego do wyboru programów telewizyjnych, kreskówek i gier należy podchodzić bardzo ostrożnie. Jak więc oglądanie negatywnych scen wpływa na kształtowanie emocjonalnej i intelektualnej sfery dziecka?

Oglądanie kreskówek jest jednym z najczęstszych zajęć dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Tak jak jeszcze sami pamiętamy wartościowe bajki które oglądaliśmy w dzieciństwie tak dziś większość bajek i gier komputerowych już dawno nie przedstawia jakichkolwiek wartości. 

Telewizja i gry wpływają na duszę i umysł dziecka, kształtują jego światopogląd i upodobania.

AGRESJA. Często bohaterowie bajek i gier komputerowych są agresywni. Sceny ukazują okaleczanie lub zabijanie w brutalny sposób. Krew, ból, rany zadawane w sposób bestialski są wielokrotnie powtarzane w celu delektowania się nimi odbierając je w formie rozrywki dodatkowo dając bonusy i nagrody za zadawanie bólu. W konsekwencji bohater zabity lub okaleczony jest nagrodą za dobrze rozegraną walkę.


KONSEKWENCJE ; Przejaw okrucieństwa, bezwzględności, wyalienowania, zamknięcia w sobie, niemotywowanej złości i agresji dziecka w prawdziwym życiu.

DEWIACYJNE ZACHOWANIE bohaterów

Każdy, kto narusza ogólnie przyjęte zasady w bajkach lub grach nie jest karany. Nikt nie mówi że to złe, nie napomina aby się opamiętał, nie mówi że nie wolno tak postępować. Źli bohaterowie pozostają bezkarni a nawet nagradzani, ponieważ nie ma wyjaśnienia, co jest dobre, a co złe.

KONSEKWENCJE ; Utrwala się idea dopuszczalności takich zachowań, usuwa się tabu, zachwiane są standardy dobrych i złych uczynków, zachowań dopuszczalnych i niedopuszczalnych. Tworzy się stereotyp permisywizmu. – (Termin etyczny oznaczający tendencję do bezgranicznej tolerancji wobec zachowań innych osób. Permisywizm zakłada, że zakazy obyczajowe są niepotrzebne lub szkodliwe, a działania jednostek nie powinny być oceniane pod kątem obyczajności czy norm społecznych). Dziecko lekceważy zakazy. Jego poglądy na temat dobra i zła zacierają się.

Sceny z FORMAMI ZACHOWANIA NIEBEZPIECZNEGO DLA ŻYCIA, które powtarzanie w rzeczywistości są niewłaściwe i niebezpieczne dla życia i zdrowia.
KONSEKWENCJE ; Tendencja do naśladowania. Zmniejszenie instynktu samozachowawczego dziecka, progu wrażliwości na niebezpieczeństwo. Może prowadzić do niebezpiecznych zachowań i zabaw o katastrofalnych skutkach.

Sceny, w których bohaterowie transmitują zachowania nietypowe dla ich płci, MIESZANIE RÓL SEKSUALNYCH.
KONSEKWENCJE ; Niewystarczające ukształtowanie wyobrażeń dziecka na temat ról płciowych  , zniekształcenie tożsamości płciowej.

Sceny z BRAKIEM SZACUNKU dla ludzi, zwierząt, roślin. Okazywana bezkarna kpina ze starości, słabości, bezradności, słabości.
KONSEKWENCJE ; Negatywna komunikacja z bliskimi dorosłymi i rówieśnikami: cyniczne wypowiedzi, nieprzyzwoite gesty, obsceniczne zachowanie, chamstwo, bezwzględność. Rozwija się egoizm, brak empatii, bezduszność i okrucieństwo.

Kreowanie niesympatycznych, a czasem nawet Brzydkich BOHATERÓW o wulgarnym wyglądzie. Dla dziecka wygląd lalki z kreskówek ma szczególne znaczenie. Często okazuje się, że wszystkie postacie są okropne, brzydkie i przerażające, niezależnie od ich roli, lub pozytywna postać ma nieprzyjemne cechy zewnętrzne, a negatyw jest rysowany jako uroczy i ładny dla oka.
KONSEKWENCJE ; Dziecko nie ma jasnych wytycznych co do oceny poczynań bohaterów, bohater negatywny może zdobyć sympatię.

KSZTAŁTOWANIE IDEAŁU PIĘKNA księżniczek. Szczupłej, z idealnymi kształtami i piękną buzią.

KONSEKWENCJE ; Na podstawie takiego obrazu dziewczyny kształtują wzorce swojej sylwetki i denerwują się, jeśli nie mogą być jak ich ulubiona bohaterka piękna. Konsekwencje mogą być najbardziej godne ubolewania – dziewczyny zamykają się w sobie, a chłopcy szukają księżniczki w realnym życiu …

Czy bezpieczne jest oglądanie współczesnych kreskówek/gier z punktu widzenia zachowania zdrowia psychicznego? 

Badania wykazały, że:

Żywa sekwencja wideo w celu wytworzenia określonego wrażenia świetlnego, oraz efektów dźwiękowych a im jest silniejsze tym bardziej powoduje, że więcej uwagi jest do niego przykuwane.


Nowość i niezwykłość obrazów przyciąga uwagę dziecka na ekran, ponieważ monotonia wywołuje znudzenie.


Zbliżenia twarzy bohatera kreskówki jest szczególnie skutecznym czynnikiem hipnotyzującym, ponieważ patrząc na ludzką twarz, mały widz od razu odczuwa do niego współczucie lub odrazę.

Efekty szybkiego błysku, głośnego dźwięku, po którym następuje ostre pobudzenie układu nerwowego po czym szybko zastępuje zahamowanie – tę metodę można zaobserwować zarówno w kreskówkach dla dzieci, jak iw różnych reklamach.


Przerwanie bajek/gier w najbardziej tragicznym miejscu zachęca dziecko do niecierpliwego czekania na kolejny epizod.


Efekty specjalne natychmiastowo atakują psychikę, powodując jej częściowe zniszczenie w celu zasugerowania lub zmiany procesów myślowych.


Przekaz podprogowy, zestaw sygnałów i melodii, które otwierają wejście do podświadomości człowieka: następuje przesłanie informacji, które niezależnie od osoby jest dobrze zapisane w jego pamięci.


Zdjęcia, wykreowany obraz i montaż mogą stworzyć idealne wydarzenie, idealną osobę, idealne zachowanie i odwrotnie, to znaczy, że można zmienić prawdę w kłamstwo a kłamstwo w prawdę.

Kreskówki mogą być naszym sprzymierzeńcem lub mogą przekształcić się w nieuniknione zło, które sami wpuściliśmy do naszego domu. Żadna kreskówka ani gra komputerowa nie zastąpi dziecku komunikacji z rodzicami, której tak bardzo potrzebuje.


Autor; POKOLENIEX

źródło; https://3rm.info/

Obrazy z Pixabay

_____________________________