21 lutego 2021

Przyczyny i objawy zespołu Tourette'a u dzieci

Zespół Tourette’a kwalifikowany jest jako choroba tikowa, która występuje u ok 1% dzieci. Zwykle pierwsze objawy są widoczne około 7 roku życia. Większości ludzi zespół Tourette’a kojarzy jedynie z silnymi tikami i przeklinaniem, przez co bardzo łatwo uznać inne symptomy tej choroby za objaw innej. Szczególnie że u młodszych dzieci tiki mogą być bardzo subtelne, wręcz ledwo zauważalne.

Do jednych z najczęstszych tików należą czynności, które sami wykonujemy każdego dnia: odchrząknięcie, przełykanie śliny czy mruganie.

Czym jest zespół Tourette’a

Zespół Tourette’a to choroba należąca do chorób tikowych obejmująca tiki wokalne i ruchowe. Najczęściej pierwsze objawy występują między 6 a 8 rokiem życia – częściej u chłopców niż u dziewczynek. Najpierw pojawiają się tiki ruchowe, a po ok. 3 latach zaczynają występować również tiki wokalne. Kryteria diagnostyczne mówią o występowaniu zaburzeń przez co najmniej rok.

Jakie są objawy zespołu Tourette’a?

Tiki wywołane chorobą dzielą się na wokalne i ruchowe, a następnie na proste i złożone. Poniżej prezentujemy podział tików.

Do prostych tików ruchowych zaliczamy m.in.:

marszczenie czoła,

unoszenie brwi,

kręcenie głową lub nosem,

krzywienie ust,

poruszanie żuchwą,

unoszenie brwi.

Do złożonych tików ruchowych należą m.in:

klaskanie,

podskakiwanie,

tupanie,

kręcenie się w kółko,

ruchy tułowia i kończyn.

Przyczyny występowania zespołu Tourette’a u dzieci

Zespół Tourette’a ma podłoże neurologiczne. Badania wykazały, że w wystąpieniu zespołu Tourette’a dużą rolę odgrywa genetyka, jednak sposób dziedziczenia genów odpowiedzialnych za tę choroby wciąż pozostaje niejasny.

Czynniki środowiskowe również nie pozostają bez znaczenia, a do najważniejszych należą:

infekcje u matki przed porodem,

niedotlenienie dziecka w czasie porodu,

donoszenie ciąży,

warunki socjalne,

stres i palenie w czasie ciąży.

Jak rozpoznać zespół Tourette’a?

U dzieci objawy są najczęściej subtelne. Więc jak rozróżnić zwykłe przełykanie śliny od tiku?

U osoby zdrowej przełykanie śliny to naturalny proces, którego nawet nie zauważa. Podczas gdy, osoba, u której występują tiki, tuż przed przełknięciem śliny miałaby uczucie, że to zaraz nastąpi, a wykonanie tiku sprawi, że to uczucie zniknie.

Zatem jeśli przełknięcie śliny przynosi ulgę – jest to tik.

Diagnostyka zespołu Tourette’a obejmuje wywiad środowiskowy, badania neurologicznego i psychiatrycznego. Jeśli podejrzewacie u swojego dziecka występowanie tików, udajcie się do pediatry, który oceni, czy Wasza pociecha potrzebuje wizyty u specjalisty.


Autor; Ada Stachowicz

źródła: wylecz.to, zdrowie.wprost.pl

Zdjęcie; unsplash