25 marca 2021

Nikola Tesla - niedoceniony geniusz

Już niedługo,10-ego lipca będziemy obchodzić 165 rocznicę urodzin sławnego amerykańskiego inżyniera. Elektrotechnik serbskiego pochodzenia urodził się w Chorwacji. W nocy podczas jego narodzin trwała potężna burza z piorunami, przez co do dziś nazywa się go „Władcą Piorunów”.

Mając 28 lat zamieszkał w Stanach Zjednoczonych. Był konstruktorem urządzeń do wytwarzania i wykorzystywania prądu zmiennego. Ma na swoim koncie ponad 100 patentów. Znany był również z konkurowania z Thomasem Edisonem. Pierwszy raz zwrócił na siebie jego uwagę poprzez naprawiania prądnicy na statku, który miał problemy z oświetleniem.

Tesla miał znaczący wpływ na rozwój techniki na całym świecie. W ostatnich latach życia był oskarżany o prace nad przesyłaniem energii przez glebę i atmosferę. Jedynym dowodem były jednak jedynie zdjęcia pokazujące świecące żarówki wbite w ziemie bez widocznych kabli. Zmarł 7 stycznia 1943 roku w Nowym Jorku. Przyczyną śmierci był zakrzep tętnicy wieńcowej.

Od najmłodszych lat interesował się techniką. Pierwszy wynalazek stworzył mając jedynie 5 lat. Zbudował wtedy mechanizm koła wodnego obracającego się w wodzie. Śmiesznym faktem z jego życia jest również to, że motorem jego pasji była naelektryzowana sierść kota, którego kiedyś pogłaskał.

Przez wiele lat starał się nie tylko dążyć do uzyskiwania darmowej energii, ale również do przesyłania prądu bezprzewodowo. Nieoficjalne źródła donoszą, że koło 1899 roku prezentował lampy, które świeciły bez źródła zasilania. Ich działanie opierało się jedynie na reakcji z polem elektromagnetycznym.

Jego pierwszym „nauczycielem” był wspomniany już Edison. Przygarnął go pod swoje skrzydła, kiedy ten trafił do USA z Europy. Dzieliła ich różnica poglądach. Tesla chciał upowszechnić prąd zmienny, a Edison był zwolennikiem prądu stałego. Po tym, jak Edison oszukał Teslę i nie dał mu obiecanych 50 tys. dolarów za pomoc w udoskonaleniu prądnic – Tesla założył własną firmę i nazwał ją Tesla Electric Light & Manufacturing.

Przy pomocy sponsorów ulepszył działanie lampy łukowej. Po pewnym czasie Edison opracował i opatentował krzesło elektryczne zasilane prądem przemiennym. Chciał tym pokazać, że podejście promowane przez Teslę jest niebezpiecznie.

Tesla jest autorem takich wynalazków jak np. silnik indukcyjny. Jest on jego niezależnym twórcą, a sam silnik jest wykorzystywany do dziś w sam Ochodzie Tesla Roadster. Nikola jest znany również z takiego dzieła jak transformator rezonansowy wytwarzający napięcie w skali sięgającej nawet kilku milionów woltów i przeskoki elektryczności w postaci iskier.

Kolejnym jego dziełem jest tworzenie sieci elektrycznych nowej generacji, które powodowały mniejsze straty energii niż te znane dotychczas. Pomogły mu w tym patenty, które otrzymał będąc w Stanach Zjednoczonych. Ten krok był pewnego rodzaju ciosem dla Edisona, przez co ich spór stawał się coraz gorętszy.

Kolejnym wynalazkiem Tesli jest bezłopatkowa turbina umożliwiająca uzyskanie lepszych wyników pracy silników spalinowych. Sprawność elektryczna wzrosła więc z 50% do 60%, a w niektórych przypadkach nawet do ponad 90%.

Wynalazek ten został później wykorzystany w atomowych łodziach podwodnych, gdzie turbina działała pod wpływem gorącej pary. Tesla jest również wynalazcą radia. Sądownie przyznano mu ten tytuł dopiero pośmiertnie, ponieważ Guglielmo Marconi wykorzystał jego teorie i przedstawił światu pomysł kilka dni wcześniej. Oszust otrzymał za to nawet nagrodę Nobla w 1909 roku.

Nikola Tesla cieszy się wielką sławą do dziś. Zapewniły mu to nie tylko liczne wynalazki ale i samo postrzeganie go przez cały świat jako „szalonego naukowca”.

O życiu i twórczości Nikola Tesli możemy czytać zarówno w książkach jego autorstwa jak i tych mu poświęconym. Do najsławniejszych tytułów należą m.in. „The Problem of Increasing Human Energy”, „Nikola Tesla – Colorado Spring Notes”, „Nikola Tesla – Cudowny umysł” czy „Nikola Tesla”.

Jego urodziny są corocznie celebrowane w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Świętowanie składa się z warsztatów z zakresu fizyki, i spektakl „Pojedynek mistrzów”. Dodatkowo, każdy z przybyłych gości otrzymują model gołębia do złożenia.

Niedawno pojawiły się również informacje o tym, że powstanie film poświęcony Tesli pt. „Nikola”. Główną rolę ma grać polski aktor, Tomasz Kot.

Ponadczasowe myśli geniusza;

„Jeśli chcesz zrozumieć Wszechświat, zacznij myśleć w kategoriach energii, częstotliwości i wibracji„.


„Przebywaj w samotności. Oto sekret innowacji. Przebywaj w samotności. Wtedy rodzą się najlepsze pomysły„.

„Ciężko jest dać nieograniczoną energię, ograniczonym umysłom„.

„Zdecydowana większość ludzi nigdy nie zdaje sobie sprawy z tego, co dzieje się wewnątrz nich, a miliony padają ofiarami chorób i umierają przedwcześnie właśnie z tego powodu„.

Mój mózg to tylko odbiornik, we wszechświecie znajduje się Rdzeń z którego otrzymujemy wiedzę, siłę, inspiracje. Nie wnikałem w tajemnice tego rdzenia ale wiem że On istnieje”.

„Jesteśmy jednością. Tylko ego, przekonania i strach próbują nas rozdzielić „.


Autor; Natalia Malessa

Źródło: naukawpolsce.pap.pl, swiatlolux.pl, komputerswiat.pl