25 marca 2021

Rakotwórczy glifosat w kaszy gryczanej

Na obecność tego środka w produktach, zbadano takie marki jak: Plony Natury, Ekowita; NaturAvena, Auchan, Carrefour, Janex, Sante, Kuchnia Lidla, Cenos i Sonko. Zbyt wysoki poziom tego związku chemicznego odnotowano w produktach aż 4 polskich przedsiębiorstw. Na czarnej liście znajduje się Janex, Sonko, Kuchnia Lidla i Sante. Nie wykryto go w produktach z certyfikatem „produkt ekologiczny”.

Glifosat jest związkiem organicznym z grupy fosfonianów, stosowanym w postaci soli amonowej lub sodowej jako aktywny składnik środków do zwalczania chwastów – herbicydów, ma również zastosowanie w dosuszaniu zboża oraz przyspieszaniu procesu dojrzewania owoców. 

Niestety, oprócz chwastów może redukować również naszą korzystną florę jelitową. Konsekwencje dla ludzkiego organizmu są druzgocące, może powodować: zwiększenie ryzyka chorób nowotworowych, problemy z trawieniem, zaburzenia hormonalne, autyzm, depresję, chorobę Parkinsona, chorobę Alzheimera oraz choroby wątroby.

Badania pokazały, że glifosat jest obecny w takich produktach jak kasza gryczana prażona firmy Sonko, kasza gryczana firmy Kuchnia Lidla oraz kasza gryczana biała firmy Cenos. W produktach marki Sonko odnotowano przekroczenie najwyższej dopuszczalnej zawartości glifosatu (NDT). Należy jednak zwrócić uwagę na to, że zdecydowana większość przedsiębiorstw przeszła kontrolę pomyślnie.

Była to druga tego typu kontrola w Polsce. Janex i Sanko zadeklarowały wycofanie partii kaszy z produkcji i rynku. Rozpoczyna się więc walka  o zdrowszą i bezpieczniejszą żywność. Dzięki przeprowadzanym kontrolom Fundacji Konsumentów połowa zanieczyszczonych kasz zniknęła w rynku.

Produkty zostały określone jako stwarzające potencjalne zagrożenie dla zdrowia konsumenta. Polacy znajdują się jednak w czołówce jeśli chodzi o obecność glifosatu w organizmie. Potwierdzają to badania z 2013 roku przeprowadzone w całej Europie. Obecność szkodliwego środka w moczu odnotowano u 70% przebadanych. Badania powtórzono w roku 2018. Wyniki przyprawiają o dreszcze, ponieważ tym razem glifosat znaleziono organizmach wszystkich badanych. Jego średnie stężenie było 17 razy większe od dopuszczalnego.

Znajdziemy je również w takich produktach jak płatki śniadaniowe, chleb, bułki, zbożowe batoniki, śmietanka do kawy czy jajka. Ich obecność odnotowuje się w produktach, gdzie w skład wchodzi przenica, owies, soja czy kukurydza.

Zakaz stosowania glifosatu obowiązuje w takich krajach jak Holandia, Belgia, Niemcy i Włochy. Co więcej, kolejne kraje walczą o całkowity zakaz stosowania preparatów zawierających glifosat. W roku 2019 za jego całkowitym wycofaniem z rynku opowiedziała się również Federacja Ginekologii i Położnictwa. Biorąc pod uwagę fakt, że nadal znajdujemy się na podium producenci powinni jak najszybciej podjąć kroki mają cena celu maksymalne ograniczenie obecności glifosatu w produktach, a najlepiej całkowicie go usunąć.

Szkodliwe działanie glifosatu zostało potwierdzone nie raz. Jego pierwszym destrukcyjnym działaniem jest wiązanie cynku i żelaza, co powoduje ich apsorpcję. Ma to bezpośredni wpływ na pogorszenie pamięci i pogorszenie funkcjonowania synapsów. Upośledza on również bakterie jelitowe, co może powodować upośledzanie biodostępności metioniny u ludzi. Może to zaburzyć ważne dla organizmu procesy takie jak optymalizacja układu odpornościowego, obniżyć produkcję energii komórkowej, zaburzać syntezę DNA i RNA, i wiele innych. Wielu ekspertów uznaje glifosat za substancję, która powoduje nowotwory.

Głównymi objawami zatrucia glifosatem są: nudności i wymioty, ból nosa, brzucha i gardła, przyspieszony puls, niskie ciśnienie tętnicze krwi, trudności w przełykaniu, kaszel, chrypa czy plucie krwią.

Aby oczyścić organizm ze szkodliwego związku chemicznego zaleca się nasycenie ciała glicyną poprzez przyjmowanie 1 łyżeczki 2 razy dziennie przez kilka tygodni. Po tym czasie należy zmniejszyć dawkę do 1/4 łyżeczki 2 razy dziennie.

Autor; Natalia Malessa

Źródło: zielonewiadomosci.pl, foodrentgen.eu, medme.pl, innpoland.pl