1 czerwca 2021

Charlie Chaplin - blaski i cienie słynnego artysty

Charlie Chaplin zapisał się w historii kinematografii jako wybitny aktor, reżyser, scenarzysta i kompozytor. Jego słynny wąs, melonik na głowie i laska do chodzenia są do dziś kojarzone wyłącznie z nim. Jednak nie we wszystkich sferach życia komik mógł pochwalić się sukcesami.

Dorobek zawodowy Charlie’ego Chaplina jest niewątpliwie imponujący: wystąpił w 90 filmach jako aktor, wyreżyserował 74 oraz napisał 79 scenariuszy. W 1954 r. został laureatem Światowej Nagrody Pokoju, a w 1971 r. otrzymał Honorową Nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej za “nieobliczalny efekt, jaki wywarł tworzeniem filmów jako formy sztuki XX stulecia”. Chaplin wyszkolił wiele osób związanych z pracą nad filmem i do dziś jest inspiracją dla wielu aspirujących aktorów, scenarzystów i reżyserów. Był pierwszym aktorem w historii, który dostał milionową wypłatę. Dziś po wybitnym komiku pozostały jego filmy, ale też historie miłosne, których – jak się okazuje – trochę jest.

Dzieciństwo i młodość

Charles Spencer Chaplin urodził się 16 kwietnia 1889 r. w Londynie. Dzieciństwo Chaplina było dalekie od ideału. Rodzice z zawodu byli aktorami. Rozwiedli się, gdy Charlie był jeszcze mały dzieckiem i od tamtej pory pozostawał pod opieką matki. Gdy miał 12 lat musiał pogodzić się ze śmiercią ojca, który był alkoholikiem. Dwa lata po śmierci ojca, matka Chaplina trafiła do szpitala psychiatrycznego, gdzie niedługo potem zmarła.

Charlie Chaplin od dziecka wykazywał zdolności artystyczne – zaczął od występów w teatrze jako aktor i komik. Na scenie zadebiutował mając zaledwie 5 lat,a w wieku 16 lat zasłynął rolą w sztuce o Sherlocku Holmesie, która trzy lata później dała mu przepustkę do prestiżowej grupy Freda Karno, z którą wyjechał do Stanów Zjednoczonych. W 1914 r. zaczął występować w Keystone Studios – nieistniejącej już dziś wytwórni filmów komediowych znajdującej się w Los Angeles.

Niedługo potem Chaplin wymyślił postać Trampa, co dało mu przepustkę do nawiązania współpracy z firmami takimi jak: Essanay, Mutual i First National. Kilka lat po przyjeździe do Ameryki stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych komików.

Rozwój kariery

W 1919 r. stał się współzałożycielem United Arts, czyli firmy produkcyjnej. To pozwoliło Chaplinowi na ogromną niezależność, jeśli chodzi o tworzenie filmów. Co więcej, był niezwykle honorowym szefem i płacił swoim pracownikom nawet wtedy, kiedy żaden film nie był w produkcji, a to wiązało się z wolnym tempem pracy Chaplina, ponieważ był perfekcjonistą.

Pierwszym pełnometrażowym filmem Chaplina był “Brzdąc” z 1921 r. Charlie bardzo długo odmawiał przejścia na filmy z dźwiękiem, ponieważ uważał to za upadek kinematografii. W czasach, kiedy coraz więcej produkcji mogło zachwycić widzów efektami dźwiękowymi, Chaplin stworzył “Światła wielkiego miasta” z 1931 r. i “Dzisiejsze czasy” z 1936 r. Pierwszym filmem Chaplina z dźwiękiem był “Dyktator” z 1940 r., w którym parodiował Adolfa Hitlera.

Skandale i romanse

W latach 40. XX w. Chaplin został oskarżony o działalność antyamerykańską i sympatyzowanie z komunistami. FBI wszczęło przeciw niemu proces, co zmusiło Chaplina do opuszczenia Stanów Zjednoczonych i przeprowadzenia się do Szwajcarii na kilka lat.

Jednym przed tym skandalem Chaplin zdążył zyskać miano niepoprawnego kobieciarza. Żenił się cztery razy i za każdym razem wybierał o wiele młodszą od siebie kobietę.

Pierwszy ślub wziął z 16-letnią aktorką Mildred Harris. Nie był to jednak ślub z miłości – kobieta zaszła w ciążę, a Chaplin poślubił ją, aby uniknąć więzienia. Co więcej, Charlie namawiał młodą żonę do aborcji. Trzy lata po ślubie doszło do rozwodu.

Następnie związał się z 12-letnią Litą Grey, która tak, jak poprzednia kobieta, zaszła w ciążę. Para uciekła do Meksyku, aby wziąć ślub. Jak napisała w swojej książce “My life with Chaplin: An Intimate Memoir” – Charlie sugerował dokonanie aborcji, a właściwie zasugerował, że gdyby wyskoczyła z pociągu, to pozbyliby się problemu.

Trzecią partnerką Chaplina została 22-letnia wówczas aktorka Paulette Goddard. Był to najcichszy związek aktora, a media dowiedziały się o nim dopiero po rozwodzie.

Czwartą, i ostatnią, żoną wybitnego komika została Oona O’Neil. W dniu zaręczyn miała 18 lat, Chaplin – 54. Rodzice aktorki byli przeciwni temu małżeństwu, dlatego para pobrała się w tajemnicy. Doczekali się ośmiorga dzieci.

Ostatnie lata życia Charliego Chaplina

Ostatnim filmem, który napisał, wyreżyserował i w którym zagrał jest “Hrabina z Hongkongu” z 1967 roku. Przy ostatnich projektach filmowych Charlie Chaplin musiał radzić sobie bez poprzedniej pozycji, którą miał w Hollywood. Co ciekawe, w Europie nadal był uważany za geniusza.

Ostatnie lata życia spędził w Szwajcarii wraz ze swoją rodziną. Musiał opuścić Stany Zjednoczone, po tym, jak jego wiza została cofnięta. Zmarł 25 grudnia 1977 r.

Rok po śmierci artysty – 1 marca 1978 roku – jego zwłoki zostały skradzione z grobu przez dwójkę mechaników, którzy zażądali okupu. Ciało zostało jednak odnalezione po kilku miesiącach i ponownie złożone w grobie, jednak tym razem pochowano je w betonowym bloku.

Autor; Ada Stachowicz

Photo by ecemwashere on Unsplash