3 czerwca 2021

Para z zespołem Downa która inspiruje świat

22-letnim Jake Prattem w 2020 roku zainteresowały się media w USA. Pratt złamał wszelkie schematy dotyczące osób chorujących na zespół Downa i wraz ze swoją dziewczyną Grace Davies stali się inspiracją dla całej społeczności osób specjalnej troski.

Marzenia Pratta o normalnym niezależnym życiu właśnie się ziściły. Otrzymał pracę w UPS, pracuje również sezonowo na lokalnym polu golfowym a obecnie zbiera pieniądze na pierścionek zaręczynowy dla swojej dziewczyny.

Pratt w 2020 został absolwentem programu LIFE na Uniwerytecie Clemson. W grudniu 2020 został zatrudniony w placówce UPS w Birmingham w stanie Alabama. Bardzo szybko został poproszony o stałe dołączenie do zespołu firmy UPS jako pracownik w niepełnym wymiarze godzin.

Jego postawa inspiruje wszystkich w zakładzie a pozytywne nastawienie „tchnęło nowe życie” w całą załogę” – stwierdził jeden z jego współpracowników.

Oprócz swojej nowej roli, Pratt zainspirował firmę UPS do przekazania darowizny w wysokości 25 000 USD na rzecz organizacji non-profit Down Syndrome of Alabama.

Darowizna ta zostanie przeznaczona na utworzenie Funduszu Jake’a Pratta na stypendia dla osób z zespołem Downa które chcą kontynuować swoją edukację.

„Uczelnia była jednym z największych marzeń Jake’a i tak ciężko pracował, aby to się spełniło” – powiedziała siostra Pratta, Amy Hyde. „Kształcenie policealne nie było kiedyś nawet rozważane dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Ale teraz w całym kraju pojawiają się specjalistyczne programy szkół wyższych i zawodowych”.

„Koszt tych programów może być ogromnym obciążeniem finansowym dla rodzin, które często nie wyobrażały sobie możliwości edukacyjnych poza szkołą średnią” – dodaje. 

„Świadomość, że częścią spuścizny Jake’a będzie pomaganie tym osobom i rodzinom, przyniesie nam więcej radości, niż potrafię wyjaśnić”. „Po prostu nie ma słów, aby odpowiednio wyrazić emocje związane z tym osiągnięciem”, „Jesteśmy bardzo dumni z Jake’a i sposobu, w jaki służy jako wzór do naśladowania dla innych”. – powiedziała Hyde.

22- letni Jake Pratt poznał swoją miłość, 19-letnią Grace Davies która również choruje na zespół Downa w liceum w Alabamie. Na pierwszą randkę wybrali się w styczniu 2017 roku.

„Nasza pierwsza randka była randką grupową z kilkoma innymi przyjaciółmi” – powiedział Jake. „Poszliśmy na obiad i na szkolną potańcówkę. Grace zrobiła plakat i przyniosła mi pączki, żeby zaprosić mnie na tańce”. „Niedługo potem poprosiłem ją, żeby została moją dziewczyną” – dodaje.

Organizacja, której celem jest wspieranie rodziców dzieci z zespołem Downa, podzieliła się inspirującą historią pary na swojej grupie na Facebooku Positive About Down Syndrome i udostępniła ich wspólne zdjęcia.

Jake i Grace mają bardzo różne osobowości: Jake jest towarzyski, Grace jest nieśmiała, Jake jest impulsywny, a Grace wszystko dokładnie planuje. Jednak w jakiś sposób ich mocne i słabe strony uzupełniają się nawzajem i idealnie do siebie pasują. Teraz, 4 lata później, ich miłość wciąż jest silna. – napisali. Dodając;

Jake i Grace mają takie same marzenia jak każda młoda para: w końcu wziąć ślub i żyć niezależnie. Na razie najlepiej spędzają razem czas podczas przerw Grace w college’u i rozmawiają codziennie przez FaceTime, gdy jej nie ma. „Są świetnym przykładem tego, że osoby z zespołem Downa są takie same jak wszyscy i mogą żyć pełnym i produktywnym życiem”.

Post zyskał 14 tysięcy polubień i ponad 3 tysiące udostępnień.

„Ci dwaj są wspaniałymi wzorami do naśladowania!” – skomentował jeden z internautów.

„To wywołało ogromny uśmiech na mojej twarzy w tym ponurym czasie” – skomentował inny internauta. „Gratulacje i niech wasza przyszłość będzie tak jasna, jak wasze piękne twarze!”

Para chce razem wynająć mieszkanie i mają nadzieję, że pewnego dnia kupią razem dom.

Wspólnie mają nadzieję, że ich historia wzmocni przekonanie, że każdy może osiągnąć takie życie, jakiego pragnie, jeśli wierzy w siebie i chce ciężko pracować.

„Jeśli się kochacie, możecie pokonać wszystko” – powiedział Jake.

Odnośnie młodych par pracujących nad budowaniem wspólnej przyszłości Jake dodał: „Upewnijcie się, że znajdziecie dla siebie czas i czujecie się ważni”.

Autor; K.M

Zdjęcia dzięki uprzejmości Jake Pratt.