16 czerwca 2021

Humanoidalny robot zaprojektowany do odczytywania ludzkich emocji

Humanoidalny robot jest owocem współpracy bioinżynierów z Uniwersytetu w Pizie z Gustavem Hoegenem, artystą FX z londyńskiej firmy Biomimic, która specjalizuje się w realistycznej animatronice.

Budowa i cechy 12-letniego chłopca, ma według programistów zwiększyć to, co nazywają jego „potencjałem relacyjnym”. Został również wyposażony w system oceny ludzkich emocji poprzez analizę częstotliwości głosu, zmian termicznych na skórze czy częstotliwość bicia serca.

Celem tego projektu było stworzenie robota, który mógłby służyć jako towarzysz dla osób z autyzmem lub chorobą Alzheimera.

Chcemy wiedzieć, czy maszyna może pomóc komuś w utrzymaniu zdrowej kondycji, nie tylko fizycznej, ale także psychicznej i emocjonalnej.

„Kiedy stajemy twarzą w twarz z tego rodzaju maszyną, często mówimy o empatii, bardziej słusznie byłoby mówić o inteligencji emocjonalnej, specyfice właściwej dla istot ludzkich – umiejętności rozumienia tego, jak się czujemy przy kimś” – wyjaśnił Lorenzo Cominelli, badacz w Centro Enrico Piaggio na Uniwersytecie w Pizie.

„Chcemy wiedzieć, czy maszyna może pomóc komuś w utrzymaniu zdrowego stanu, nie tylko fizycznego, ale także psychicznego i emocjonalnego” – dodał.

„Jest to szczególnie ważne w niektórych gałęziach, takich jak zaburzenia ze spektrum autyzmu lub zaburzenia behawioralne i społeczne, a nawet u osób, które wykazują degenerację neuropoznawczą, taką jak choroba Alzheimera”.

Pierwsze testy w domach seniorów mają odbyć się jeszcze w tym roku.

źródło; euronews.com/