9 lipca 2021

Piękne cytaty Mayi Angelou o odważnym życiu

Maya Angelou była słynną afroamerykańska poetką, pisarką i aktorką odznaczoną Narodowym Medalem Sztuk i Prezydenckim Medalem Wolności. Jedna z największych poetek aktywistek na rzecz praw obywatelskich dla czarnoskórej ludności w Stanach Zjednoczonych. Jest najbardziej znana z autobiografii opisujących trudne doświadczenia które przyniosły jej największą sławę.

Jej tom poezji, Just Give Me a Cool Drink of Water ‚Fore I Die (1971), został nominowany do Nagrody Pulitzera. Oprócz poezji wydała jeszcze wiele innych zbiorów wierszy.

Pod koniec lat 50. współpracowała z Martinem Lutherem Kingiem. W latach 70. przyjechała do Stanów Zjednoczonych, ciesząc się uznaniem polityków i naukowców. Na prośbę Billa Clintona odczytała swój wiersz On the Pulse of Morning na jego inauguracji prezydenckiej w 1993 roku.

Obok kariery literackiej i społeczno-politycznej Angelou odnosiła sukcesy jako reżyserka, producentka filmowa i telewizyjna oraz jako aktorka.

Jej scenariusz do filmu Georgia, Georgia z 1971 został nominowany do Nagrody Pulitzera. W 1973 za debiutancką rolę w Look Away otrzymała nominację do Nagrody Tony.

Była pierwszą czarnoskórą kobietą dopuszczoną do Amerykańskiej Gildii Reżyserów. W 1992 została wprowadzona do St. Louis Walk of Fame – aleja sław znajdująca się na bulwarze Delmar w University City(Missouri) inspirowana aleją sław Hollywood.

Zmarła 28 maja 2014 roku w Winston-Salem.

Oto niektóre z jej sławnych cytatów:

„Moją życiową misją jest nie tylko przetrwanie, ale i rozwój; robić to z odrobiną pasji, współczucia, humoru i stylu”. 

„Wszystkie wspaniałe osiągnięcia wymagają czasu”. 

„W wieku 50 lat zacząłem wiedzieć, kim jestem. To było jak przebudzenie się”.

„W wieku piętnastu lat życie nauczyło mnie niezaprzeczalnie, że poddanie się było tak samo honorowe jak opór, zwłaszcza jeśli nie miałam wyboru”.

„Nic nie zadziała, jeśli nie spróbujesz”.

„Jeśli stracimy miłość i szacunek do siebie nawzajem, w ten sposób umrzemy”

„Możemy napotkać wiele porażek, ale nie możemy zostać pokonani”.

„Staraj się być tęczą w czyjejś chmurze”.

„Nie ma większej udręki niż noszenie w sobie nieopowiedzianej historii”.

„Pragnę, jak każdy człowiek, być w domu, gdziekolwiek się znajdę”.

„Miłość nie zna barier. Przeskakuje płoty, penetruje ściany, by z nadzieją dotrzeć do celu”.

„Jedzenie jest tak intymne. Jest bardzo zmysłowe. Kiedy zapraszasz kogoś do stołu i chcesz dla niego gotować, zapraszasz osobę do swojego życia. ” 

„Wierzę, że każda osoba rodzi się z talentem”.

„Jeśli zawsze starasz się być normalny, nigdy nie dowiesz się, jak niesamowity możesz być”.

„Jeśli znajdziesz w swoim sercu troskę o kogoś innego, odniesiesz sukces”. 

„Nauczyłam się, że ludzie zapomną to, co powiedziałeś, zapomną, co zrobiłeś, ale nigdy nie zapomną, jak sprawiłeś, że się czuli”.

„Każdy z nas jest zabawny, jeśli się do tego przyzna. Musisz przyznać, że jesteś najzabawniejszą osobą, o jakiej kiedykolwiek słyszałeś. ”

„Większość ludzi nie dorasta. To jest cholernie trudne. Większość ludzi się starzeje. Taka jest prawda. Żenią się, mają odwagę mieć dzieci, ale nie dorastają”.

„Słowa oznaczają więcej niż to, co jest zapisane na papierze. Potrzeba ludzkiego głosu, aby nadać im głębszy sens ”.

„Nie możesz wybaczyć bez miłości. I nie mam na myśli sentymentalizmu. Nie mam na myśli papki. Mam na myśli odwagę, by wstać i powiedzieć: „Wybaczam. Skończyłem z tym. ”

„Jesteś sumą wszystkiego, co kiedykolwiek widziałeś, słyszałeś, jadłeś, wąchałeś, mówiłeś, pamiętasz. Wszystko wpływa na każdego z nas”.