13 lipca 2021

Unikaj, użyj, utylizuj - czyli życie zgodne z maksymą "zero waste"

Ostatnimi czasy bardzo modne stało się życie zgodne z maksymą „zero waste”. Priorytetem ludzi praktykujących ten styl życia jest generowanie jak najmniej odpadów, które mogłyby zaszkodzić środowisku. Maksyma neguje wszystko co wiąże się z marnowaniem czegokolwiek a co może być wykorzystane po raz drugi. Według samego Zero Waste International Alliance takie właśnie postępowanie jest etyczne, ekonomiczne skuteczne i bardzo wizjonerskie. Trudno się z tym nie zgodzić.

Zero Waste to możliwość zapewnienia przyszłym pokoleniom życia w lepszym środowisku. Dlatego tak ważne jest np. produkowanie z takich elementów, które będą nadawały się również do produkcji kolejnych rzeczy.

Tym sposobem skutecznie eliminujemy liczbę odpadów w środowisku i marnujemy zdecydowanie mniej zasobów.

Czystsze środowisko to coś, z czym naprawdę możemy mieć do czynienia już niedługo. Jeśli nic się nie zmieni i coraz większa liczba osób zacznie żyć zgodnie z zasadami Zero Waste, do ziemi, wody czy powietrza, którym oddychamy zacznie przedostawać się mniejsza ilość szkodliwych substancji będących ogromnym, choć przez niektórych niezauważalnym zagrożeniem dla całego świata.

Aby żyć zgodnie z zasadami Zero Waste, należy stosować się do 3 podstawowych zasad znanych pod ogólną nazwą 3R (reduce, reuse, recycle).

W Polsce częściej stosuje się jednak ich odpowiednik 3U, czyli:

Unikaj (np. zbytniego konsumpcjonizmu. Nie kupuj rzeczy, których posiadanie nie jest niezbędne i dobrze przemyśl każdy zakup.), Użyj (chodzi o kilkukrotne używanie jednej rzeczy tak, aby po pierwszym użyciu nie trafiała do kosza) i Utylizuj.

Życie w zgodzie z tymi zasadami na ogromny wpływ na spadek konsumpcjonizmu. Coraz więcej ludzi zaczyna zastanawiać się nad tym, czy na pewno potrzebuje kolejnych produktów.

Odnosi się to np. do ubrań, których kupujemy ogromne ilości. Coraz częściej zauważamy, że kolejna rzecz jedynie zajmie miejsce w szafie, a jej zakup spowoduje jedynie chwilowe zadowolenie i spełnienie zachcianki.

Coraz częściej zadajemy sobie pytania czy aby na pewno potrzebujemy tej rzeczy, jak bardzo, czy nie kupujemy jej ze względu na presję otoczenia czy modę.

Dłuższe zastanowienie często zaprowadza nas do momentu, w którym odkładamy rzecz na sklepową półkę.

Bardzo modne stało się również kupowanie odzieży i innych artykułów w second-handach. Tutaj zalet jest jednak o wiele więcej.

Kupując odzież z drugiej ręki znacznie ograniczamy swoje wydatki, ponieważ za kilka złotych możemy kupić naprawdę dużą ilość ubrań.

Przyczyniamy się również do dbania o środowisko, ponieważ nosząc ubrania, które były już kiedyś używane nie wprowadzamy do obiegu nowych materiałów.

Co więcej, właśnie w takich sklepach możemy znaleźć tzw. „perełki”, czyli ubrania ekskluzywnych, znanych marek w bardzo niskich, okazyjnych cenach.

Second-handy nie dotyczą jedynie ubrań. Tę samą metodę działania obiera np. portal olx.pl czy Vinted, gdzie możemy wymieniać się rzeczami, sprzedawać taniej czy oddawać za darmo.

Na tej samej zasadzie działają również Facebookowe grupy sprzedażowe, gdzie można znaleźć wiele rzeczy codziennego użytku.

Jeśli chcemy zacząć żyć w zgodzie z zasadami Zero Waste możemy robić to nawet małymi krokami. Idealnym rozwiązaniem na początek jest posiadanie jednej szmacianej torby na zakupy.

Tym sposobem nie wprowadzamy w obieg kolejnych plastikowych jednorazówek. Kolejnym krokiem jest zakup butelki na wodę czy inny napój.

Może być wykonana z grubego plastiku czy szkła, co daje jej trwałość. Tym sposobem ograniczamy wyrzucanie kolejnych plastikowych butelek.

Jeśli jednak nie chcemy tego robić, możemy kupić jedną, dużą butelkę o pojemności np. 5 czy 6 litrów i pić wodę ze szklanki. W takim przypadku wprowadzamy do obiegu tylko jedną butelkę, a nie 10 o pojemności 0,5l. Wciąż szkodzimy środowisku, ale zdecydowanie mniej.

Możemy pomóc środowisku również poprzez mądrzejsze dobieranie gadżetów elektronicznych. Jak wiadomo, niektóre z nich nie zawsze są warte swojej ceny i nie warto przepłacać.

Warto jednak dobrze zapoznać się z produktem, który chcemy kupić, poczytać opinie. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest np. zakup droższych słuchawek, które posłużą nam na kolejne kilka lat zamiast kupowanie tanich zamienników, które zepsują się po miesiącu i kupowanie kolejnych.

Tym sposobem wprowadzamy do obiegu jedną rzecz, a nie kilka. Podobnie jest w przypadku innej elektroniki, np. telefonów czy komputerów.

Jeśli nasz gadżet ma kilka lat i nadal działa, nie wymieniajmy go na nowszy model. Jeśli zepsuła się w nim jedna część, np. bateria – wymieńmy jeden element, nie cały telefon.

Należy również zwracać uwagę na to ile jedzenia kupujemy. Rozważne planowanie posiłków i ilości kupowanych produktów pozwoli na znaczne ograniczenie ilości wyrzucanego jedzenia.

Najlepiej jeździć na zakupy ze spisaną na kartce listą niezbędnych produktów. Tym sposobem mamy pewność, że wszystko się przyda i nic nie trafi do śmieci.

Dodatkowo jesteśmy pewni, że kupujemy wszystko, czego potrzebujemy i o niczym nie zapominamy.

Jeśli zastosujemy się chociaż do kilku z powyższych zasad Zero Waste, szansa na zapewnienie przyszłym pokoleniom życia w lepszym, czystszym środowisku rośnie.

Musimy mieć świadomość, że nasze poczynania odbiją się echem w przyszłości. Warto pójść w dobrym kierunku i wybrać mądrze.

Autor; Natalia Malessa

Photo by Etienne Girardet on Unsplash/Photo by Martijn Baudoin on Unsplash