23 lipca 2021

Każdy rodzaj spożywanej kawy wiąże się z niższym wskaźnikiem ryzyka przewlekłej choroby wątroby

Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie „BMC Public Health” przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetów w Southampton i Edynburgu w Wielkiej Brytanii, wykazało, że każdy rodzaj spożywanej kawy wiąże się z niższym wskaźnikiem ryzyka przewlekłej choroby wątroby, raka wątroby, zapalenia czy stłuszczenia wątroby. Badanie to miało na celu zbadanie związku spożycia kawy, w tym kawy bezkofeinowej, rozpuszczalnej i mielonej, z przewlekłymi chorobami wątroby.

Przewlekła choroba wątroby jest rosnącą przyczyną zachorowalności i umieralności na całym świecie, szczególnie w krajach o niskim i średnim dochodzie, o dużym obciążeniu chorobą i ograniczonej dostępności leczenia. 

Regionem najbardziej dotkniętym jest Afryka Subsaharyjska, Ameryka Środkowa i Południowa, Europa Wschodnia i Azja Południowo-Wschodnia. 

Okazuje się że spożycie kawy wiąże się z niższymi wskaźnikami choroby wątroby.

Badania obserwacyjne pochodzą od 494 585 osób, które były śledzone przez 10 lat. Spośród tej grupy 384 818 osób (78 proc.) piło kawę, a 109 767 (22 proc.) nie piło.

Okazuje się, że spożywanie kawy ma działanie ochronne przeciwko przewlekłej chorobie wątroby, w tym marskości wątroby. 

Efekt ten zaobserwowano wśród osób pijących kawę z kofeiną, w mniejszym stopniu bezkofeinową, mieloną i rozpuszczalną. Na podstawie tych obserwacji zaproponowano kawę jako potencjalną „ochronę” zapobiegającą wystąpieniu i progresji choroby wątroby.

Osoby które piły kawę w porównaniu z osobami niepijącymi były;

o 21 proc. mniej narażone na ryzyko wystąpienia raka wątroby

o 49 proc. mniej narażone na śmierć z powodu chorób wątroby

o 19 proc. mniej narażone na rozwój zapalenia lub stłuszczenia wątroby

o 21 proc. mniej narażeni na rozwój przewlekłej choroby wątroby,

Największe korzyści wynikają z picia 3-4 filiżanek kawy, (może być bezkofeinowa), dziennie.

Świeżo mielona kawa jest bardziej korzystna dla zdrowia niż kawa rozpuszczalna.

Kawa ze świeżego ziarna zmniejszała ryzyko przewlekłej choroby wątroby o 35 proc., raka wątroby – o 34 proc., śmierci – o 61 proc.

„Kawa jest powszechnie dostępna, a korzyści, które widzimy w naszym badaniu, mogą oznaczać, że może stanowić potencjalne leczenie zapobiegawcze przewlekłej choroby wątroby” – powiedział autor badania, dr Oliver Kennedy, który pracuje na wydziale medycznym Uniwersytetu w Southampton w USA.

„Byłoby to szczególnie cenne w krajach o niższych dochodach i gorszym dostępie do opieki zdrowotnej oraz gdzie obciążenie przewlekłą chorobą wątroby jest największe” – powiedział Kennedy.

Wykazano również, że kawa obniża ryzyko cukrzycy typu 2, choroby Parkinsona, raka prostaty, Choroby Alzheimera, stwardnienia rozsianego, czerniaka, i innych nowotworów skóry.

To nie pierwsze naukowe badanie, które stwierdza korzyści zdrowotne wynikające z picia kawy. Badanie opublikowane w lutym wykazało, że picie jednej lub więcej filiżanek czarnej kawy z kofeiną dziennie wiązało się z długoterminowym zmniejszeniem ryzyka niewydolności serca.

Osoby pijące kawę mają także mniejsze ryzyko otyłości i chorób serca. Napój ten może tez mieć korzystny wpływ na zdrowie psychiczne. Jedno z przeprowadzonych badań wykazało, że kobiety pijące cztery filiżanki kawy dziennie, rzadziej cierpiały na depresję.

źródło; bmcpublichealth.biomedcentral.com/

Photo by Paul Einerhand on Unsplash