5 września 2021

Skutki uboczne spożywania słodkich napojów gazowanych

Cukier, określany również jako biała śmierć jest czynnikiem sprzyjającym powstawaniu groźnych chorób. Niestety, Polacy spożywają go coraz więcej. Najwięcej w ukrytej formie, w postaci słodkich gazowanych napojów, które skracają życie nawet o 15 lat.

William Code pierwszy raz w historii, w 1957 roku uznał cukier za truciznę. Jego zdaniem rafinowane węglowodany powodują powstawanie „toksycznych metabolitów”, takich jak kwas pirogronowy. Badacz stwierdził, że kumuluje się on głównie w mózgu, przez co zaburza działanie systemu nerwowego pozbawiając komórek dopływy tlenu, w związku z czym mogą one obumierać. To powoduje zaburzenia funkcjonowania całego organizmu.

Cukier jest szkodliwy dla zdrowia, jeśli jest spożywany codziennie w dużych ilościach. Otyłość, cukrzyca typu 2 i przyrost masy ciała są powiązane z piciem napojów bezalkoholowych lub gazowanych o wysokiej zawartości cukru. 

Kiedy spożywamy napoje gazowane, cukry reagują z mikroorganizmami w jamie ustnej, wytwarzając kwas. Kwas w połączeniu z cukrem tworzy idealne środowisko dla rozwoju bakterii doprowadzając do próchnicy.

Nie trzeba również dodawać, że zimne słodzone napoje powodują przyrost masy ciała. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rocznie z powodu chorób związanych z nadwagą i otyłością umiera ponad 2,5 mln osób na świecie. Zimne napoje są pozbawione minerałów i składników odżywczych. Mała butelka typowego napoju zawiera około 150-200 pustych kalorii.

Coca-cola posiada aż 8 łyżeczek cukru w ​​jednej puszce. Schweppes i Fanta w jednej puszce zawiera jedenaście łyżeczek cukru. Zimne napoje mogą gasić pragnienie, ale nie nasycają. Mogą tymczasowo łagodzić objawy głodu, ale na dłuższą metę mogą prowadzić do przejadania się.

Spożywanie dużej ilości cukru może prowadzić do cukrzycy. Według Światowej Organizacji Zdrowia na cukrzycę choruje na świecie 415 mln ludzi, a do roku 2035 ich liczba może wzrosnąć do 600 mln. W Polsce chorych jest ponad 2 miliony osób.

Głównym zadaniem hormonu insuliny jest transport glukozy z krwiobiegu do komórek. Komórki mogą stać się „oporne” na działanie insuliny, w przypadku spożywania dużych ilości cukru na przykład w postaci płynnych napojów. W rezultacie trzustka produkuje więcej insuliny, powodując skok insuliny we krwi powodując insulinooporność. 

Spożywanie zbyt wiele napojów słodzonych czy bezalkoholowych może prowadzić do cukrzycy typu 2. Kilka badań powiązało również spożycie napojów gazowanych z rozwojem cukrzycy typu 2.  

Glukoza i fruktoza to dwa główne składniki cukru rafinowanego. Glukoza jest łatwo wchłaniana przez komórki organizmu, podczas gdy fruktoza jest przetwarzana wyłącznie przez wątrobę. Napoje słodzone zawierają nadmierną ilość fruktozy, co może prowadzić do przeciążenia. 

Wątroba zamienia fruktozę w tłuszcz, który w wyniku przeciążenia odkłada się na wątrobie. Może to szybko rozwinąć się w stłuszczenie wątroby, które jest śmiertelne.

Co ciekawe napoje gazowane spożywane w nadmiernych ilościach mogą powodować osteoporozę. Badania wykazały, że zawarty w nich dwutlenek węgla przedostaje się do układu krwionośnego, który neutralizuje go za pomocą zasadowego wapnia pobieranego właśnie w kościach, co w konsekwencji skutkuje ich osłabieniem prowadząc do choroby.

___________________________