• FELIETON

25 listopada 2021

KE zaproponowała skrócenie czasu ważności certyfikatów covidowych

Komisja Europejska zaproponowała skrócenie czasu ważności certyfikatów covidowych do dziewięciu miesięcy od momentu pełnego zaszczepienia.

Od początku pandemii Komisja aktywnie poszukiwała rozwiązań gwarantujących bezpieczny swobodny przepływ osób w skoordynowany sposób.

W związku aktualnym rozwojem sytuacji i dowodami naukowymi proponujemy przyjęcie przez Radę nowego zalecenia (…) – powiedział na konferencji prasowej w Brukseli komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders, przedstawiając propozycje zmian- Komisarz ds. Sprawiedliwości, dość zabawnie to brzmi w zestawieniu z pandemią i dowodami naukowymi.

Sprawiedliwie to były uzasadniać swoje decyzje rzetelnymi badaniami naukowymi dostępnymi dla każdego na stronach rządowych czy UE, podpisanymi z imienia i nazwiska.

Z prostych obliczeń wynika, że aby spokojnie pojechać na wakacje należy zaszczepić się najpóźniej w styczniu. A najlepiej przed każdymi wakacjami.

Jak dojdzie do kolejnego skracania terminów ważności certyfikatów- owe będą ważne tylko na jeden wyjazd albo na miesiąc stołowania się w jakiejś restauracji.

– „Minister zdrowia Izraela Nitzan Horowitz powiedział, że Izraelczycy mogą potrzebować czwartej dawki szczepionki na COVID-19, jeśli liczba przypadków infekcji ponownie zacznie rosnąć w ramach piątej fali pandemii – poinformował w czwartek dziennik The Times of Israel”.

U nas czwarta fala, w Izraelu piąta, a w Hiszpanii szósta. W Afryce, gdzie liczba zaszczepionych sięga kilkunastu procent jest najmniej zachorowań na covid.

Może mi to ktoś wytłumaczyć?

Albo podać link do jakichś badań naukowych?

– Czy w UE będą w środkach transportu i w restauracjach miejsca z napisem- Nur für Geimpfte.?

– Wyjeżdżacie ze mną do Afryki?

Autor; Andrzej Ballo

Photo by Tomek Baginski on Unsplash