25 listopada 2021

Zagadkowe choroby serca w piłce nożnej

We wtorek rano na zawał serca zmarł 23-letni brazylijski piłkarz Riuler de Oliveira Faustino, wczoraj gwiazda FC Tiraspol, Adama Traore, upadł trzymając się za klatkę piersiową podczas meczu Ligi Mistrzów. Informacji o problemach zdrowotnych sportowców jest coraz więcej.

Według lokalnych i brazylijskich mediów 23-letni piłkarz Riuler de Oliveira Faustino zmarł na zawał serca. Sportowiec nie skarżył się wcześniej na problemy z sercem a jego stan zdrowia był bardzo dobry.

Wczoraj gwiazda FC Tiraspol, Adama Traore, upadł trzymając się za klatkę piersiową podczas meczu Ligi Mistrzów.

26- letni Adama Traore, padł na ziemię podczas meczu Ligi Mistrzów z Realem Madryt. Incydent miał miejsce w 77 minucie spotkania tuż przy linii bocznej, dzięki czemu medycy klubowi mogli szybko się nim zaopiekować.

Emil Palsson, 28-letni piłkarz drugoligowej norweskiej drużyny Sogndal, podczas meczu doznał zatrzymania akcji serca. 

Problemy z sercem miał również napastnik Barcelony Sergio Aguero. W 40. minucie ligowego meczu z Deportivo Alaves był zmuszony opuścić boisko, skarżąc się na ból w klatce piersiowej i zawroty głowy. W szpitalu wykryto u niego arytmię. 

W czerwcu br podczas meczu Danii i Finlandii w fazie grupowej Euro 2020. zatrzymania akcji serca doznał Duńczyk Christian Eriksen. 

W trakcie spotkania Besiktasu Stambuł z Gaziantepem FK nagle na murawę upadł Fabrice N’Sakala. Kongijczyk otrzymał pomoc medyczną i został wywieziony ze stadionu karetką.

Francuski piłkarz Dimitri Lienard nagle upadł na boisko. Spotkanie Olympique Lyon – RC Strasbourg Alsace zostało przerwane na kilka minut.

Inni zawodowi sportowcy również mają problemy zdrowotne.

24-letni słowacki hokeista Boris Sádecký, zginął tragicznie po upadku na lodzie podczas meczu w zeszłym miesiącu.

Zagadkowe choroby

Niemiecka gazeta Berliner Zeitung opublikowała raport, w którym próbuje odpowiedzieć, na nurtujące wszystkich pytanie dlaczego tak duża liczba zawodowych i amatorskich piłkarzy ostatnio upada na boisku.

Artykuł w Berliner Zeitung nie spekuluje, czy reakcje wywołane szczepionkami COVID miały coś wspólnego z problemami z sercem.

Zauważa jednak, że „zapalenie mięśnia sercowego może „wystąpić w trakcie banalnych infekcji wirusowych” i prowadzić do „zagrażających życiu zaburzeń rytmu serca”.

Według raportu dr Yaffy Shir-Raz nastąpił „5-krotny wzrost nagłych zgonów sercowych graczy FIFA w 2021 roku”.

Naukowcy badają ​​szczepionki Pfizer i Moderna które „prawdopodobnie powodują stany zapalne serca, zapalenie mięśnia sercowego i zapalenie osierdzia”.

Photo by Wesley Tingey on Unsplash

________________________