15 grudnia 2021

Co oznacza ciężka forma Covid? Jak powinno mierzyć się skuteczność szczepionki?

Co oznacza wskaźnik 95% firmy Pfizer? Jak mierzyć niekorzystne skutki?

To główne tematy poruszane w tym niedługim tekście przez Michela de Lorgeril, doktora medycyny, badacza CNRS (francuskiej państwowej instytucji naukowej, pod kuratelą francuskiego ministra do spraw nauki).

CNRS jest największą i najbardziej prestiżową organizacją tego typu we Francji. Dr Lorgeril to także międzynarodowy ekspert w kardiologii, członek Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Jakie są te standardy, które gdzieś zniknęły?

Aby nowa szczepionka została uznana, wszystkie władze ds. zdrowia muszą uzgodnić i przeprowadzić randomizowane, podwójnie ślepe badanie. Wymóg, na który firma Pfizer nie odpowiedziała. 

Do tej tandetnej pracy naukowej dodaje się rozluźnienie regulatorów, z których pierwszym jest główny redaktor New England Journal of Medicine, który opublikował to badanie, nie wahając się przyznać, że zostało to zrobione. Przyznanie, że to jest jedynie obserwacja.

Jeśli w normalnych czasach organy ds. zdrowia wymagają, aby te standardy znały zalety leku lub szczepionki, a to w celu przyznania pozwoleń na dopuszczenie do obrotu, to musimy przyznać, że teraz przymknęły oko na to badanie i pozwoliły na szczepienia milionów ludzi.

Dlatego te 95% nic nie znaczy, ponieważ metodologia nie była przestrzegana. 

Do tego dochodzi jeszcze jeden błąd: test przeprowadził producent, który sam podał wyniki. 

Praktyka, która odbiera wszelką wiarygodność jej reklamodawcom. 

Jak zdefiniować poważny przypadek Covid?

Chociaż wiadomo, że szczepionka nie zapobiega przenoszeniu i infekcji, wszędzie słyszymy, że zapobiega poważnym formom choroby. Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy najpierw uzgodnić, czym jest ta poważna forma. 

Ciężkość choroby mierzy się śmiertelnością. Jednak badanie Pfizera, które nie wykazało zgonów, nie może zawierać informacji na temat poważnych postaci. 

Dlatego twierdzenie to wynikało z obserwacji tego, co dzieje się w szpitalach. Nie można jednak wyciągnąć żadnego solidnego naukowego wniosku, kiedy zajmujemy się obserwacją i retrospektywą.

Mimo to możliwe jest uzyskanie informacji pośrednich, w szczególności poprzez zbadanie krzywych śmiertelności w kraju takim jak Izrael, który zaszczepił całą kwalifikującą się populację, obejmując w ten sposób wszystkie kategorie wiekowe, które przedstawiały ryzyko śmierci z powodu Covid.

Pod koniec, władze poinformowały, że ta kampania szczepień powstrzymała epidemię. 

Fałszywe stwierdzenie, ponieważ istniały co najmniej trzy możliwe czynniki, które przyczyniły się do zatrzymania tej fali, a mianowicie ścisłe powstrzymanie, naturalne zmniejszenie szczytu skażenia i wreszcie kampania szczepień. 

Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę to ostatnie kryterium, jak wytłumaczyć kolejne zachorowania, równie  masowe trzy miesiące później?

Jak mierzyć skutki uboczne?

Chociaż istnieje akceptowalna metodologia pomiaru skuteczności w randomizowanym badaniu z podwójnie ślepą próbą, nie ma etycznie akceptowalnej metody wykazywania skutków ubocznych. 

Weźmy za przykład lek przeciwzakrzepowy. Osoba, która jest zagrożona zakrzepami i która zgadza się na udział w badaniu, może na tym skorzystać, nawet jeśli jest w grupie placebo. 

Rzeczywiście, ta osoba jako pierwsza dowie się o skuteczności tego nowego leku i pokryje wszystkie koszty zdrowotne, co nie jest bez znaczenia, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych.

Jednak rozumowanie nie może być takie samo, jeśli chodzi o pomiar skutków ubocznych, ponieważ oferowanie potencjalnie niebezpiecznego produktu zdrowotnego nie jest etycznie akceptowalne. 

Dlatego działania niepożądane można zmierzyć dopiero później, chociaż mogą istnieć ważne informacje w czasie badania klinicznego. 

Ale te dane są rzadkie, ponieważ biznesmen, który chce uzyskać pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, nie wybiera osób o słabym zdrowiu.

Pomiar a posteriori nie jest łatwy, a nadzór nad bezpieczeństwem farmakoterapii może być bardzo trudny. 

Ustalenie korelacji między szczepionką a poważnym skutkiem ubocznym może zająć dużo czasu, podczas gdy ci, którzy promują swoje produkty zdrowotne, szybko mówią o przypadkowej korelacji lub zbiegu okoliczności.

Chociaż niektóre przypadki, takie jak afera Mediator, trwały kilkadziesiąt lat, skutki uboczne związane z różnymi szczepionkami, jeśli początkowo ne odmówiono imgowano je, są jednak stopniowo rozpoznawane.

Autor; Roman Pleszyński

Zdjęcie/teksomolika – pl.freepik.com

________________________