• PSYCHOLOGIA

31 grudnia 2021

CO LEPSZE, STARE CZY NOWE?

Dlaczego na palenisku starej miłości nie możesz rozpalić nowej?

Dlatego, że gdy palenisko stare i dużo w nim popiołu lub zgliszczy ogień nigdy nie będzie wystarczająco żywy i jasny. Co chwila będzie przygadał, tlił się i dusił, a Ty wiele wysiłku będziesz musiał włożyć, by go utrzymać. 

Posprzątaj stare palenisko. Wyrzuć zgliszcza, popioły i oczyść je, zanim rozpalisz nowy płomień miłości. Dlaczego na fundamentach upadającego związku nie możesz postawić nowego ani odbudować starego?

Dlatego, że na chwiejnym fundamencie wszystko wcześniej czy później runie. Pozwól by fundament upadł, posprzątaj resztki ruiny i postaw nowy. 

Ale zanim zrobisz jedno czy drugie daj sobie czas na zobaczenie tego, co było pod popiołem i upadającym ruinami. Pozwól sobie na opłakanie tego i pożegnanie, na zobaczenie prawdziwego obrazu tego, co odchodzi. 

I niech nic Ci tego procesu nie zakłóci. Niech nic nie mąci umysłu ani myśli, byś mógł pożegnać to, co było częścią Twego życia przez pewien czas. 

A gdy wszystko już oczyścisz, zobacz, czy miejsce jest odpowiednie i czy naprawdę chcesz w nim stawiać nowe. 

Jeśli tak – działaj. 

Jeśli nie – wybierz nowe i zostaw wszystko stare za sobą.

Niech stare będzie doświadczeniem I mądrością, zamiast wspomnieniem niepowodzenia i upadku.

——-

Zostawienie starego nigdy nie jest proste ani łatwe. Przywiązujesz się mentalnie i emocjonalnie do bycia w tym, co od wielu lat jest Ci niewygodne. 

Uciska w wielu miejscach, nie pasuje z wielu stron…, ale… jest znane, jest Twoje, wiesz, jak się w tym poruszać, wiesz, jak wszystko działa, nic Cię nie zaskoczy zanadto…, wiesz, jak reagować i wiesz, czego możesz się spodziewać. 

Nie jest Ci dobrze, ale jest Ci „wygodnie”…

I tak wszystko trwa do pewnego czasu, a Ty… przyzwyczajony do niewygody i ucisku nawet nie zauważysz, że Twoje marzenia i pragnienia dawno obumarły. 

Zapomniałeś, jak to było kiedyś…, budzić się z ekscytacją i szybszym biciem serca, zapomniałeś, czego tak naprawdę pragnąłeś i jak smakowało życie…

I tak, powiesz mi: „Takie życie, Sylwia. Na początku jest ekscytacja, ale kiedyś wszystko przemija…” 

Czyżby? Czy takie właśnie życie chciałeś wieść? Czy tego pragnąłeś? 

Czy może takie przyjąłeś i boisz się teraz stanąć twarzą w twarz przed swoimi dawnymi marzeniami, przyznać sam przed sobą, że jest g… i do d… i nie wiesz, co zrobić, by było inaczej, bo boisz się cholernie, że musiałbyś wybrać?

Wybrać między NOWYM, totalnie nieznanym, a starym, pewnym i wypracowanym latami harówki, dni przed telewizorem, obiadów na stole podanych pod nos…?

Czy naprawdę tego chcesz???Bo jeśli nie, to czas na zmiany! 

Czas byś w końcu odpowiedział sobie szczerze, po co tu jesteś, wziął stery życia w swoje ręce i zaczął decydować, a nie uciekać lub się chować.

Autor; Sylwia Pupek

Photo by Jonathan Borba on Unsplash/

Photo by Allef Vinicius on Unsplash

_____________________________