17 stycznia 2022

Na Malcie w 2017 roku, 16 października doszło do zabójstwa dziennikarki Daphne Galizii

Zginęła nieopodal swojego domu z powodu eksplozji samochodu. Chwile wcześniej opublikowała artykuł na swoim blogu, w którym opisywała niejasne interesy swojego rządu.

Rodzina i duża część społeczeństwa uznała, że politycy i biznesmeni stoją za zabójstwem.

Dziennikarka od tropiła ich finansowe przekręty, ujawniła wiele korupcyjnych skandali na łamach prasy maltańskiej, brytyjskiej oraz na swoim blogu.

Opublikowała ponad 20 tys. artykułów potępiających nadużycia władz i niewłaściwego administrowania. Była najbardziej znaną śledczą dziennikarką na Malcie.

Tropiła pranie brudnych pieniędzy oraz przestępczość zorganizowaną. Dwa tygodnie przed swoją śmiercią zgłosiła się na policję, iż dostaję pogróżki.

Galizia odkryła, że małżonka premiera i kilku innych wspólników miało zarejestrowane spółki w Panamie, które służyły do unikania podatków.

Jedna ze spółek miała służyć do ukrycia wpłat od członów rodziny prezydenta Azerbejdżanu.

Żona premiera została oskarżona o przyjęcia 1mln do.. od córki prezydenta Azerbejdżanu za pośrednictwem firmy założonej przez kancelarie prawnika Mossaka Foncasa, działającej w rajach podatkowej i znanej z ze skandalu Panama Pepers.

Panama Pepers to 11,5 mln poufnych dokumentów wew. Udostępnionych po wycieku danych z kancelarii podatkowej i prawnej Foncasa z siedzibą w Panamie.

Dokumenty dotyczące oszustw lub unikania podatków przy wykorzystywaniu firm przykrywek i rajów podatkowych. Publikacje dziennikarki były jedną z przyczyn czerwcowych przedterminowych wyborów w 2017 roku na Malcie.

Partia Pracy ponownie wygrała wybrała wybory, a od tamtej pory dziennikarka śledcza otwarcie mówiła, iż boi się o swoje życie. Galizia przez lata też opisywała niejasne interesy byłego unijnego komisarza zdrowia i szefa maltańskiej dyplomacji Johna Dallego.

Rzekomo Dalli miał otrzymać łapówkę od firma Swedich Match, producent produktu tytoniowego do żucia o nazwie Snus.

Unijne biuro ds. walki z nadużyciem finansowym OLAF, ogłosiło, że Dali mógł wiedzieć, że jego dobry znajomy maltański przedsiębiorca Silvio Zammit złożył propozycję korupcyjną Swedich Match.

Zammit miał przekazać adwokatce i lobbitstce koncernu, że za łapówkę w wysokości 60mln euro Dalli byłby gotów wycofać zakaz eksportu Snusu.

Publicystka odkryła także piramidę finansową Lady Bird. Był to instrument finansowy zainicjowany przez Eloise Marie Corbin Klein.

Podając się za misjonarkę, namówiła członków amerykańskiego towarzystwa chrześcijańskiego do zainwestowania swoich życiowych oszczędności w kopalnie złota w Afryce.

Następnie zainwestowane pieniądze przez nich pieniądze 600 tys. dol. na konto spółki, którymi właścicielami były córki Dallego. Siedziba firmy miała siedzibę na Malcie.

Inwestorom obiecano otrzymać zwrot 10 procentowy roczny wzrost oprócz różnych premii.Na blogu dziennikarki podano przerażające szczegóły oszustw popełnionych przez Marie Eloise Corbyn Klein, jej liczne fałszywe tożsamości, zdjęcie fałszywego paszportu i jej powiązania Dallim.

Sam Dalli nie został oskarżony, bo na wszystkich dokumentach widniały nazwiska tylko jego córek. Caruana Galizia miała jednak podejrzenia, że również polityk był zamieszany w aferę.

Pod koniec 2017 r. przeciwko jego dwóm córkom, wraz z Marie Eloise Corbyn Klein i trzema innymi osobami, postawiono zarzuty karne.

Wszyscy zostali oskarżeni o pranie pieniędzy, sprzeniewierzenie funduszy, oszustwa, składanie fałszywych deklaracji władzom publicznym oraz fałszowanie i wykorzystywanie dokumentów.

Postępowanie zostało częściowo zawieszone, ponieważ Marie Eloise Corbyn Klein nie pojawiła się w sądzie z powodu problemów z poruszaniem się.

O zlecenie zabójstwa Daphne Galizii został oskarżony jeden z najbogatszych obywateli Malty – Yorgen Fenech, który był kilkukrotnie oskarżany o pranie brudnych pieniędzy.

Prokuratorzy twierdzą, że w kwietniu w 2017 roku skontaktował się z pośrednikiem w sprawie znalezienia kogoś, kto mógłby dokonać morderstwa, przekazał 150 000 euro w gotówce na opłacenie domniemanych zabójców i ostatecznie dał zielone światło na detonację śmiertelnej bomby samochodowej.

Autor; Dominik Serwacki

_________________________