• FELIETON

27 maja 2022

Najmniej pewna jest pewność samego siebie

Ziemia ma około 4,6- 5 miliarda lat. Życie pojawiło się na niej prawie 3,9 miliarda lat temu, a ludzie, zaledwie przed 200 tysiącami lat.

Gdybyśmy zilustrowali to graficznie, w postaci odcinka na kartce papieru A5 lub A4 okres istnienia człowieka nie byłby widoczny nawet pod mikroskopem.

Aby był punktem musielibyście narysować odcinek przez tysiąc kartek A4.

Czymże zatem jesteśmy?

Nasze reguły, prawa, paradygmaty nie mogą sobie uzurpować nawet prawa do czegokolwiek. Ba, na ich podstawie, czy też na podstawie tego malutkiego punkciku nie możemy, na zasadzie chociażby indukcji lub jak wolicie metody od szczegółu do ogółu, dowieść iż nasze ludzkie istnienie wnosi cokolwiek do bytu naszej planety.

Nasze zasady i prawa nie są prawami całego świata. Czy to istotne nie wiem- ale świat nie zna czegoś takiego jak podatki, ani 4 biografie Maćka Stuhra. 2.

Wyobraźcie sobie teraz, że mamy rok 1939. Jest okres prosperity, dobrobytu, spokoju, zachwycacie się rozwojem technicznym i technologicznym.

Świetnie zarabiacie, kształcicie się, bawicie się, podróżujecie- ale w tym dobrze naoliwionym mechanizmie zaczyna się coś psuć- choć niekoniecznie jesteście tego świadomi.

Kupujecie sobie działki nad jeziorem albo kolejne mieszkania albo nowe zmywarki, roboty kuchenne, samochody i inne przedmioty będące synonimem luksusu i bogactwa-z różnych powodów- aby inwestować, aby zabezpieczyć się przed inflacją, aby nie płacić podatków itd.

A teraz przenieście się do 1946 roku. Co się stało z waszymi nieruchomościami?

Albo legły w gruzach albo je znacjonalizowano. Co się stało ze zmywarkami i robotami? Zapierd**li je Ruscy. Co się stało z zasobami pieniężnymi?

Ile warta jest złotówka? Oczywiście pod warunkiem, że przeżyliście.

Ile takich 1939-tych i 1946-tych było w historii ludzkości (tej, która jest małym punktem)? Od ch**a- tak brzmi wynik.

Mam 58 lat. Nie znajduję w swojej pamięci żadnego zamożnego człowieka, przedsiębiorcy czy nawet cwaniaka, który utrzymałby swój kapitał przez ten czas, a nawet o wiele krótszy. Ergodyczność, powrót do średniej?

Chyba tak. Wniosek jest jeden – w tym malutkim punkcie nie ma nic pewnego (i stałego), a najmniej pewna jest pewność samego siebie.

Autor; Andrzej Ballo

Fot/ Pixabay

_________________________