19 sierpnia 2022

Żyją dłużej i zdrowiej - poznaj sekret adwentystów

Kościół Adwentystów Dnia Siódmego to społeczność, która wyróżnia się dłuższym okresem życia oraz mniejszą zapadalnością na choroby od pozostałych mieszkańców zamieszkujących ten sam obszar.

Grupy te można spotkać niemal na całym świecie. Ich zdrowe nawyki i w konsekwencji lepsze życie przykuły uwagę wielu badaczy.

Badania naukowe mówią jasno, że to nie przypadek lecz przestrzeganie zasad tej społeczności daje im dłuższe i zdrowsze życie.

SĄ WSZĘDZIE

Kościół oficjalnie powstał w 1863 roku. Grupa wyznawców liczy ponad 21 milionów ochrzczonych z 235 krajów świata. W naszym kraju szacuje się, że jest blisko 10000 wyznawców.

Co ciekawe kościół to nie tylko wiara lecz również zarządzanie placówkami medycznymi czy edukacyjnymi. Skupimy się jednak nie na kwestii duchowej a materialnej tych wyznawców.

 ZDROWIE TAK SAMO WAŻNE JAK DUCHOWOŚĆ

To co odróżnia tę wiarę od pozostałych to nacisk nie tylko na duchowość, ale i ciało.

Wyznawcy uważają, że nasze ciało to nasza skarbnica i powinniśmy o nie dbać aby ciągle było w najlepszej kondycji. Każdy, który należy do tej społeczności przestrzega diety, dba o ruch oraz relacje społeczne.

Skomponowana całość jest remedium na długie i zdrowe życie.

 CO JEDZĄ?

W ich diecie dominują rośliny. Na pierwszym miejscu znajdujemy strączki. Nie brakuje również nieprzetworzonych zbóż, owoców, warzyw oraz orzechów.

Nie zaleca się natomiast spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego. W sytuacjach wyjątkowych jest to możliwe lecz powinno być to stosowane możliwe jak najrzadziej.

Trzeba przyznać, że istnieje już kilka odmian tej diety, którą adwentyści stosują. Coraz częściej widuje się modyfikacje, które zmieniają dietę z wegańskiej na wegetariańskaą wprowadzając do jadłospisu jaja czy ryby.

Są również osoby, które modyfikują tę dietę wprowadzając mięso jednak nigdy nie jest to dominujący składnik

NIEZDROWE? ZAKAZANE!

Warto podkreślić, że pokarmy niezdrowe są całkowicie zakazane w tej grupie. Mowa tutaj o wszelkich używkach takich jak: narkotyki, alkohol i papierosy.

Unikane są również przetworzone i słodzone produkty. W ich rozpisce pokarmowej nie ma również bardzo popularnej u nas kofeiny.

Po czasie i wielu badaniach stwierdzono, że dieta ta jest niezwykle zdrowa lecz może powodować niedobory m.in. takich witamin jak B12. To spowodowało dodatkowe zalecenia o specjalną suplementację witaminową.

RUCH I RELACJĘ JAKO UZUPEŁNIENIE

Kościół Adwentystów podkreśla, że zaraz za dietą niezwykle ważny jest ruch i życie społeczne.

Te aspekty mają utrzymywać kondycję psychiczną w ryzach, która z kolei ma wpływ na cały nasz organizm. Z tego powodu wyznawcy Ci uprawiają różnego rodzaju sporty i nie stronią od ruchu nawet na starość.

Popularne są również spotkania, w których mogą wspólnie spędzać czas.

_____________________________