24 sierpnia 2022

Wspomaga leczenie Covid, pomaga w chandrze. Ta witamina powinna być w twojej apteczce

Kilka dni obfitego deszczu w naszym kraju pozwoliły nam zapomnieć o upałach, z którymi walczyliśmy w ostatnich tygodniach. Wysokie temperatury to żadna przyjemność dla organizmu.

Takiej pogodzie towarzyszy jednak mnóstwo promieni słonecznych. Te mają zbawienny wpływ na organizm m.in. przekazując mu Witaminę D3.

Początek września to idealny czas na suplementację tej witaminy.

D3 A COVID

Dysponujemy nie tylko badaniami lecz metaanalizami (najwyższa jakość badania) mówiącymi o tym, że witamina D3 wspiera układ odpornościowy.

Co ciekawe, lekarze we Francji wykorzystywali ją jako leczenie trudnych przypadków COVID-19. Zgodnie z badaniami witamina pozwalała szybciej wrócić do zdrowia pacjentom.

Również odnotowano wyniki mówiące o tym, że patogen ten robił mniej problemów w organizmie, który posiadał większe zapasy tej witaminy.

KIEPSKIE SAMOPOCZUCIE? TO TEŻ ROZWIĄZANIE

W krajach skandynawskich dba się o zdrowie mieszkańców. Wśród wytycznych dotyczących suplementacji witaminami nie brakuje informacji o D3.

Mieszkańcy tamtego regionu muszą w okresie jesienno-zimowym zażywać wyższe dawki tej witaminy. Ta pomoże im również w walce z gorszym nastrojem spowodowanym brakiem słońca.

Co ciekawe nie trzeba mieszkać w Norwegii by odczuć jej brak. Wielu z nas pracuje w biurach gdzie nie ma ekspozycji na światło słoneczne. A to właśnie w godzinach południowych ma one największą moc i może uchronić nasz organizm przed wieloma problemami.

 JAK SUPLEMENTOWAĆ?

Przede wszystkim Witamina D tak samo jak A, E, oraz K rozpuszcza się w tłuszczach. To oznacza, że najlepiej przyjmować je po posiłku, w którym ich nie brakuje.

To spowoduje, że będą lepiej przyswajalna. Można również zakupić witaminę ADEK, która łączy wszystkie te pierwiastki. Najczęściej są one sprzedawane w kroplach oleju.

Może to nam pomóc w sytuacji gdy nasze śniadanie nie obfituje w tłuszcz.

Druga sprawa dotyczy suplementacji. Jak to bywa w przypadku każdej witaminy należy zrobić odpowiednie badania.

Według wytycznych w naszym kraju stężenie optymalne uznaje się za 31-50 ng/ml u osób dorosłych. Wśród młodzieży granicę tę wyznacza się na poziomie 23 ng/ml.

Dla osób w podeszłym wieku nieco więcej bo 40 ng/ml.

Co ważne zgodnie z badaniami wynik sięgający nawet 80 ng/ml będzie bezpieczny. Dalej jednak nie warto przesadzać bo witamina ta potrafi być nie tylko zbawienna dla organizmu, ale i również toksyczna.

HIPERDAWKI i Z GŁOWY?

W Internecie popularne są zalecenia tzw. „hiperdawek” czyli krótsza suplementacja witaminą D3 lecz w o wiele większym stężeniu. Lekarze zalecają suplementację dużo niższą (ok 2.000 jednostek).

Kto ma racje? Niestety nikt.

Tutaj się powtórzymy, bo jest to niezwykle istotne. Idealnym sposobem będzie  badanie Witaminy D3 z krwi. Jeśli wynik będzie poniżej 30 ng/ml można spróbować suplementację powyżej 6 tys jednostek przez miesiąc.

Następnie znów należy zbadać jej poziom. Trzeba tylko pamiętać, że badamy poziom tej witaminy mając 2 tygodniową przerwę od suplementacji.

___________________________

Photo by Léa Dubedout on Unsplash/Photo by Melissa Askew on Unsplash