25 sierpnia 2022

Cykl okołodobowy - jak organizm sam potrafi się leczyć

Dba o naszą przemianę materii, regenerację, potrafi leczyć i ma wpływ na ciała ketonowe bez diety. Mowa o śnie.

To jeden z kluczowych czynników wpływających na nasze zdrowie. Wiele osób jednak nie skupia się na nim wystarczająco lecz woli kupować drogie suplementy licząc na cuda. Czasem taniej nie znaczy gorzej.

CYKL OKOŁODOBOWY- WEWNĘTRZNY ZEGAR

To nic innego jak nauczenie Twojego organizmu kiedy ma się kłaść spać, a kiedy następuje pobudka. Aby cykl był prawidłowy należy ustalić sztywne pory i się ich trzymać.

Dlaczego to takie istotne?

Organizm uczy się kiedy ma wydzielać odpowiednie hormony w ciągu dnia, które są odpowiedzialne za sen i regeneracje (melatonina) oraz pobudzenie (kortyzol).

Odpowiednio nastawiony zegar biologiczny to dla ciała nie tylko regeneracja, ale i samoleczenie.

Jeśli ciężko uwierzyć w fakt, że organizm potrafi sam poradzić sobie z wieloma problemami przypomnij sobie ostatnie rozdarcie skóry lub siniaki. Nadal są? No właśnie.

TROCHĘ NAM SIĘ POPRZESTAWIAŁO

W czasach prehistorycznych sprawa była prosta. Brak elektryczności powodował, że człowiek musiał się dopasować do natury. Jeśli przychodził wieczór wiadomo było, że przychodzi czas na odpoczynek i sen.

Słońce wcześnie z rana dawało bodziec (po długim śnie), że należy wstać. Te czasy już nie wrócą. Choć pewnie większość z nas nie chciało by wrócić do średniowiecza, to trzeba przyznać, że tamten system człowiekowi służył.

Dziś mamy nie tylko światło, ale przede wszystkim- telewizory, tablety i smartfony, które wydzielają światło niebieskie. Te z kolei zaburza wydzielanie się melatoniny w naszym organizmie.

W konsekwencji organizm nie wie czy jest dzień czy noc. Nasz cykl okołodobowy się przesuwa. Nie możemy zasnąć wieczorem, rano jesteśmy senni.

Brak odpowiednio, jakościowego i ilościowego snu to wyższa podatność na przeziębienia  i choroby.

TECHNOLOGIA PRZESZKADZA, TECHNIKA MOŻE POMÓC

Nowoczesne czasy na szczęście dają nam rozwiązania na większość problemów. W tym przypadku są to okulary blokujące światło niebieskie.

Stosowanie ich od 2 do 4 godzin przed snem spowoduje, że zarówno żarówki jak i ekrany nie będą zaburzały naszego cyklu. Wtedy sen nadejdzie szybciej.

Dlaczego to takie istotne? W godzinach od 20 do północy jest największa szansa na pojawienie się fazy REM a więc głębokiego snu. Jest to niezbędna faza do naszej regeneracji i wypoczynku.

WSZYSTKO WYŁĄCZONE  A JA NADAL NIE ŚPIĘ

Złotą zasadą dobrego snu jest relaks wieczorem. Należy znaleźć coś co nas nie stresuje lecz działa przeciwnie. Jeśli nie masz takiego zajęcia możesz skupić się na technikach oddechowych.

Te potrafią nie tyko uspokoić organizm, ale i zmotywować go do snu. Przy okazji poprawisz swoją koncentrację.

Techniki oddechowe polecane na wieczór to takie, w których oddychamy nosem. Wystarczy wykonywanie spokojnych wdechów i wydechów ze  koncentracją.

Jeśli za pierwszym razem będzie to dla Ciebie problematyczne nie przestawaj. Umysł pełen bodźców będzie potrzebował czasu aby zmienić swój tryb pracy.

____________________________