25 sierpnia 2022

Francuski paradoks - czyli dlaczego wino daje zdrowie?

Francja to wyjątkowy kraj pod wieloma względami. Równie wyjątkowy jest on dla naukowców, którzy zaczęli badać go w 1992. Badacze nie potrafili odpowiedzieć na pytanie co wyróżnia mieszkańców tego narodu na tle innych.

Ich dieta nie należy do najzdrowszych lecz poziom zdrowia jak i długość życia nieco wybiega ponad normy Europejskie. Okazuje się, że przyczyną tego jest resweratrol.

WYJĄTKOWY PARADOKS

Zgodnie z badaniami Francuzi mimo znacznie wyższego spożycia tłuszczów zwierzęcych zdecydowanie rzadziej od innych narodów Europy Zachodniej chorują na miażdżyce.

Naukowcy nie mogli pojąć tego faktu. O tym, że ten rodzaj tłuszczy mawpływ na rozwój cywilizowanych chorób nikt nie próbował wątpić.

Badania w tym temacie były niezwykle intensywne. Trwały 5 lat, obejmowały 100 tysięcy osób z 21 krajów. Profesor Reynaud dowiódł istnienie tzw „francuskiego pradaoksu”.

Polegał on na tym, że mieszkańcy tego kraju spożywali (nieświadomie) niezwykle mocny antyoksydant o nazwie Resweratrol. Można go spotkać m.in. w skórkach winogron, a więc i w czerwonym winie.

WINO ZDROWIA CI DODA

Żeby nie generalizować Francuzi spożywają również wiele warzyw i owoców, które maja dobroczynny wpływ na cały organizm.

W ich diecie nie brakuje również oliwy z oliwek, która również jest silnym antyoksydantem i ma wiele cennych składników.

Niemniej jednak często spożycie czerwonego wina ma tutaj ogromne znaczenie. Badacze podkreślają, że dawka jest tutaj niezwykle istotna.

Otóż Fancuzi zamiast upijać się okazjonalnie stosują napój z winogron cyklicznie w niedużych ilościach.

To według wyników ich prac- klucz do lepszego zdrowia i dłuższego życia.

Trzeba pamiętać, że spożywanie alkoholu samo w sobie w żadnym wypadku nie przynosi pozytywnych skutków zdrowotnych.

ŚRODEK, KTÓRY NAPĘDZA ORGANIZM

Czym, że jest wspomniany, magiczny resweratrol?

To składnik, który wpływa na podwyższenie cholesterolu HDL, zmniejsza występowanie choroby wieńcowej oraz wystąpienia miażdżycy.

Jako prawdziwy antyoksydant zabija wolne rodniki co jest niezwykle istotne w dzisiejszych czasach pełnych zarówno stresu jak i zanieczyszczeń.

Zgodnie z metaanalizami jest to na tyle silna substancja, która potrafi zmniejszać oksydacyjne uszkodzenia komórek i bio-cząsteczek.

NIE TYLKO W WINOGRONACH

Choć największe ilości resweratrolu znajdziemy w ciemnych winogronach, to można go również szukać innych produktach. Są to m.in. orzeszki ziemne, truskawki, morwa, maliny czy czarna porzeczka.

W dobie XXI wieku nie brakuje również suplementów z tym składnikiem. Należy jednak pamiętać, że rynek ten jest niezwykle nieuregulowany a produkty rzadko przebadane.

Jeśli jednak zdecydujemy się na suplementację warto zwrócić uwagę czy producent prowadzi badania na własną rękę.

Warto pamiętać, że resweratrol w suplemencie powinien pochodzić z czarnego winogrona, bo wtedy ma najwyższą skuteczność.

Photo by Kelsey Knight on Unsplash/Photo by Maja Petric on Unsplash

________________________