25 sierpnia 2022

Potrafią zepsuć zdrowie, psychikę i relacje - social media

Dawka czyni truciznę. To określenie często używamy myśląc o żywności. Można je jednak zastosować nieco szerzej.

Tak samo pasuje ono do social mediów, bez których nie potrafimy już żyć. Jaki wpływ mają na nasze życie oraz co zrobić by się od nich nie uzależnić?

POMAGAJĄ KAŻDEMU

Smartfon z dostępem do Internetu dla dziecka w podstawówce to opieka dziecka 24h na dobę. Dla nastolatka to sposób komunikacji z rówieśnikami.

Dla biznesmena sposób na prowadzenie firmy. Dla seniorów to niezwykle istotna komunikacja z rodziną, ale i nauka nowych umiejętności i szlifowanie pracy mózgu.

Nie podlega wątpliwości, że smartfony i media społecznościowe wniosły wiele dobrego do naszego życia. Nie mówi się jednak o ich negatywnych konsekwencjach.

UŻYWAMY ZA DUŻO

Czy potrafisz wytrzymać dzień bez social mediów? To w takim razie spróbuj weekend. Zapewne wielu z nas miało by z tym problemy.

Te problemy to nic innego jak sygnał od naszego organizmu, który domaga się dopaminy. Mówiąc wprost to nowe bodźce, którymi jesteśmy bombardowani scrollując tablice Facebooka, Instagrama czy Tiktoka każdego dnia.

Dlaczego one nigdy się nie kończą?

Właśnie po to aby powstał u nas mechanizm niekończącej się ciekawości co słychać na świecie. Konsekwencją tego jest fakt, że nadużywamy smartfona marnując codzienne obowiązki a nawet relacje i więzi rodzinne.

RZUĆ DOPAMINĘ JAK PALENIE

Hormon ten jest dla nas niezbędny. Jednak nasz organizm w procesie ewolucji nie dostosował się do bombardowania milionami bodźców dziennie Lekarze alarmują, że jesteśmy przebodźcowani i powinniśmy ograniczać nowe informacje każdego dnia do minimum kiedy jest to możliwe.

Odpowiedzią na te problemy są zyskujące na popularności (choć nadal raczkujące) grupy medytacyjne. Można wybrać się na obóz np. weekendowy gdzie zabierany jest nam smartfon.

Musimy „wytrzymać” relaksując się bez mediów społecznościowych, Internetu. Brzmi błogo? Spróbuj wytrzymać jeden cały dzień. Okazuję się, że nie jest to proste, ale na pewno warto.

ORGANIZM CI PODZIĘKUJE

O znaczeniu relaksu dla naszego ciała pisać nie trzeba. Warto tylko wspomnieć, że odpoczynek od mediów społecznościowych to błogostan dla organizmu.

Na początku może być trudno lecz z czasem możesz zauważyć : spokój, obniżenie tętna, większą świadomość oraz przede wszystkim- czujność.

Według badań ludzie, którzy stosują detoks dopaminowy są dużo bardziej wyczuleni na: dźwięki, zapachy, obrazy. Pokazuje to tylko w jaki sposób technologia nie tylko nam pomaga w życiu, ale i potrafi nas usypiać.

Photo by Creative Christians on Unsplash/Photo by Antoine Beauvillain on Unsplash

_________________________