25 sierpnia 2022

Walka ze stresem i nerwicą możliwa jest bez leków

Przyszło nam żyć w niezwykle ciekawych czasach. Szereg udogodnień, które mamy do dyspozycji nigdy się nie śniły naszym przodkom.

Niestety idzie za tym też mnóstwo zadań, obowiązków, bodźców, które mają wpływ na nasz organizm. Stres jest równie groźny jak zanieczyszczone powietrze i kiepskiej jakości żywność.

Na szczęście można sobie z nim radzić i nie zawsze musi być to tabletka od specjalisty.

WSŁUCHAJ SIĘ W ORGANIZM

Technik relaksacyjnych powstało sporo. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ich skuteczność jest potwierdzana badaniami naukowymi.

Co więcej, w wielu krajach takie czynności są polecane przez lekarzy jako wspomaganie leczenia lub całkowite zastąpienie farmakologii.

Taką metodą jest również relaksacja Jacobsona. Amerykański psychiatra i specjalista od chorób wewnętrznych szukał sposobu na pomaganie swoim pacjentom bez łykania tabletek.

Udało mu się to w latach 30 gdy stworzył zestaw ćwiczeń relaksujących mięśnie. Metoda ta wprowadza stan odprężenia do organizmu.

Ma ona niemały wpływ na samopoczucie. W dłuższej perspektywie może pomóc w zwalczaniu objawów nerwicowych. Warto podkreślić, że o wynikach terapii decyduje nasza sumienność do ćwiczeń.

MOŻESZ SIĘ SPINAĆ

Trening relaksacyjny polega pierwotnie na rozluźnieniu całego organizmu. Gdy przejdziemy przez ten etap musimy spinać pojedyncze partie mięśni gdy pozostałe pozostają luźne.

Na przykład zaciskamy mięśnie gdy reszta ciała jest całkowicie zrelaksowana. Następnie przechodzimy po kolei do mięśni przedramion itd.

Taki trening uczy również również świadomości, z którą w obecnych czasach wielu z nas ma problem. Większa świadomość organizmu to większy spokój i odporność na choroby.

Trening można wykonywać w dowolnej porze dnia. Dodatkowym atutem wieczornego treningu będzie szybszy i lepszy jakościowo sen poprzez wyciszenie.

Warto podczas ćwiczeń wyłączyć wszelkie powiadomienia i elektronikę, która może nas rozpraszać.

Świetnie sprawdzają się zasłonięte zasłony i zgaszone światło w celu zmniejszenia światła w pomieszczeniu do ćwiczeń.

DZIAŁA, LECZ MUSISZ POCZEKAĆ

Jak każda naturalna metoda leczenia, relaksacja Jacobsona jest skuteczna, potwierdzona naukowo lecz wymaga czasu i systematyczności.

W odróżnieniu od środków farmakologicznych  na pewno działa zdecydowanie później na organizm. Mimo to zdecydowanie warto ją wprowadzić ponieważ może przyspieszyć działanie leków lub je zastąpić.

W drugiej sytuacji oszczędzimy swój organizm i żołądek przed skutkami ubocznymi, których w lekach na nerwicę niestety nie brakuje.


BYCIE TU I TERAZ NIE JEST RELIGIĄ

Wiele osób ma obawy przed rozpoczęciem ćwiczeń ponieważ może to zaburzać dogmaty religijne.

Należy jasno podkreślić, że jest to metoda leczenia stworzona przez lekarza. Nie ma nic wspólnego z jogą ani medytacją. Jeśli obawiasz się, że Relaksacja Jacobsona jest zgodna z Twoją religią możesz być spokojny.

Dbanie o swoje zdrowie powinno być na pierwszym miejscu w każdym wyznaniu. W tej metodzie chodzi jedynie o zachowanie spokoju i relaksowanie się.

Jeśli mimo to czujesz wątpliwości możesz na ten temat porozmawiać z bliską Ci osobą. Na skuteczność terapii ma wpływ również nasza wiara w jej możliwości.

Photo by Jared Rice on Unsplash/Photo by Jared Rice on Unsplash

___________________________