16 września 2022

Dlaczego warto jeść mniej

XXI wiek to przede wszystkim rozwój technologii oraz podwyższenie standardów życia. To spowodowało, że mamy wiele możliwości leczenia, które powinny nam życie wydłużać. Dlaczego dzieje się więc zupełnie odwrotnie?

W dobie coraz lepszej opieki lekarskiej zapadalność na poważne choroby rośnie, a średnia długość życia maleje? Dziś odpowiemy na to pytanie.

ZA DUŻO BODŹCÓW

To nie jest kluczowy argument lecz jest niezwykle istotny. W dobie smartfonów, tabletów i komputerów, które generują masę powiadomień jesteśmy „przebodźcowani”.

Naukowcy dowiedli, że ilość informacji jaką ówczesny człowiek przetwarza w ciągu dnia jest zdecydowanie za duża. To równowartość informacji jaką człowiek pierwotny otrzymywał przez rok czasu.

Do tego dochodzi stres związany z pośpiechem oraz pracą zawodową. Te czynniki mają ogromny wpływ na szybsze starzenie się oraz pojawianie się chorób cywilizacyjnych.

Tutaj nauka jednak nie zawiodła i również pomaga. Pojawiło się wiele badań pokazujących zbawienny wpływ technik relaksacyjnych oraz medytacji na ten stan rzeczy.

Po części jesteśmy w stanie zahamować skutki pędzącego, pełnego bodźców życia. To co dalej jest nie tak?

ZA DUŻO POKARMU

Dobrobyt to również dostęp do jedzenia. Dziś nawet o tym nie myślimy bo jest to dla nas naturalne.

Kiedy jesteśmy głodni- jemy. Nie tylko nie zwracamy uwagi na jakość spożywanych pokarmów, ale i na ich ilość.

To również ma ogromne skutki na długość i jakość naszego życia. Świadczą o tym badania europejskich naukowców, którzy przebadali grupę starców.

Ta była wyjątkowa bo przeżyła II wojnę światową oraz przebywali oni w obozach koncentracyjnych. Naukowcy wzięli pod uwagę, że wiele osób nie przetrwało trudnych warunków życia.

Nie ma co się dziwić. Wiązało się to nie tylko z ogromnym deficytem kalorycznym, ale i również minimalną ilością witamin i składników odżywczych.

Badania mimo to dowiodły niezwykłego fenomenu. Te osoby, które przeżyły miały się dobrze ze względu na zawartą w ich komórkach autofagię.

To proces tzw „samo-zjadania” lub „samo-naprawiania” się organizmu. Mówiąc w ogólnym uproszczeniu komórki chore są zjadane przez komórki zdrowe.

Ten proces pojawia się podczas długotrwałego postu. Ten w przypadku osób badanych był nieprzemyślany lecz wymuszony bardzo trudną sytuacją.

CUKIER- BIAŁY WRÓG

Jemy dużo, często oraz kiepsko jakościowo. Takie stwierdzenia spotyka się często w publikacjach naukowych dotyczących schorzeń XXI wieku.

Dieta Europejczyka składa się głównie z węglowodanów- w dodatku prostych.

Brak odpowiedniej podaży tłuszczów, białek oraz zdecydowanie zbyt duża ilości kalorii w naszej diecie powoduje, że cukrzyca i nadciśnienie staje się już normą. Nie tylko wśród seniorów ale i młodych.


W PROSTOCIE SIŁA

Na szczęście nauka znów daje nam rozwiązania. Naukowcy w metaanalizach podkreślają, że warto stosować regularne posty żywieniowe.

Te, które trwają przez dobę raz w tygodniu potrafią nam nie tylko dać nieco oszczędności w portfelu.

To przede wszystkim ważny odpoczynek dla organizmu. Warto również zaczynać jedzenie jak najwcześniej i jak najwcześniej je kończyć. To oznacza, że kolacja nie musi być wcale o godzinie 18 lub 20.

Photo by Icons8 Team on Unsplash/Photo by Yoann Boyer on Unsplash