16 września 2022

Rynek pracy ratuje nas przed tragedią

Ostatnie dane dotyczące rynku pracy w Polsce na szczęście nie są złe, a wręcz napawają optymizmem.

Tak bardzo dobra wiadomość z pewnością cieszy. To jedyna rzecz jaka różni nas od kryzysu z początku 2000 roku.

Mimo, że sytuacja gospodarcza jest coraz trudniejsza to Polacy ratują gospodarkę własnymi siłami. Rozwijają swoje firmy, udoskonalają je i walczą na rynku. To pozwala nam przetrwać ten trudny czas.

DOBRE WIEŚCI

Zapowiedzi ekspertów sprzed kilku miesięcy na temat naszego rynku pracy nie napawały optymizmem. Rosnące ceny oraz konflikt na Ukrainie miały spowodować spore wyhamowanie firm działalności firm i brak możliwości na ich rozwój.

Początkowo ten scenariusz się spełniał. Według danych Grant Thornton i Element między marcem a czerwcem 2022 firmy gwałtownie ograniczyły tworzenie nowych miejsc pracy.

Ta sytuacja miała się dalej pogłębiać. Najnowsze dane jednak są dużo bardziej optymistyczne. W lipcu i w sierpniu spadki ustały, a to pokazuje, że przedsiębiorcy rozwijają się i udoskonalają mimo trudnych warunków.

ZAPORA PRZED DOBICIEM KRYZYSOWYM

Stan rynku pracy to największa różnica jaka występuje między obecnymi czasami a kryzysem z początku 2000 roku. Wtedy z galopującą inflacją mieliśmy do czynienia z ogromnym bezrobociem.

Teraz na szczęście taka sytuacja nie ma miejsca. To ważna wiadomość ponieważ nie pomaga nam napływ pracowników z Ukrainy. Zgodnie z danymi ekspertów w najbliższej przyszłości na pewno nie będziemy mieć do czynienia z rozwojem lecz z zahamowaniem działalności gospodarczych.

W dobie drożyzny ludzie będą obcinać środki na niezbędne wydatki, takie jak: restauracja, siłownia czy kino. Przetrwają branże, które będą produkować lub sprzedawać niezbędne do przeżycia dobra.

Photo by Ant Rozetsky on Unsplash

________________________________