16 września 2022

Wygrzej się na dobre

Za nami koniec wakacji. Wrzesień to czas malowniczych widoków i jeszcze dobrej pogody. Niestety to również etap w ciągu roku gdzie będziemy mieć do czynienia z coraz większą ilością infekcji.

Warto już teraz się przed nimi zabezpieczyć, aby nie chorować. Jedną z opcji jest saunowanie, które jak się okazuje nie tyko poprawia odporność, ale i odmładza.

TRENING W BEZRUCHU

Sauna to pomieszczenie, w którym przebywamy przez określoną ilość czasu. Temperatura tam jest zdecydowanie wyższa co pozwala nagrzać nasze ciało. Te wprowadzane jest w stan imitujący gorączkę.

Nasze serce bije wtedy szybciej, a ciało się poci aby obniżyć temperaturę. Gorączka to naturalny stan do walki z patogenami i wirusami. Pot, którego się pozbywamy zabiera nam z ciała toksyny, których przez zatrute środowisko w naszym organizmie nie brakuje.

Badania naukowe dotyczące sauny pokazują, że przebywanie w niej jest odpowiednikiem treningu wysiłkowego. Trenujemy w tym czasie wydolność, poprawiamy pracę naszego serca, zmniejszamy ciśnienie lecz  w tym przypadku nie ruszamy się lecz siedzimy w miejscu.

SPOSÓB NA DŁUGIE ŻYCIE

Najbardziej popularne saunowanie jest w Finlandii. To właśnie tam badacze skupili się na 2.000 badanych, którzy regularnie zażywają pobytu w saunie. Minimalna ilość to 2-3 wizyty w tygodniu.

Najczęściej śmiałkowie zaglądali tam niemal codziennie. Długotrwałe badania pokazały niesamowite wyniki. Okazuje się, że Ci, którzy regularnie się wygrzewali mieli dużo lepsze wyniki zdrowotne.

Zapadalność na wszelkiego rodzaju choroby przewlekłe jak i nowotwory znacząco się zmniejszyła. Badacze doszli do wniosku, że taki  nawyk zmniejsza prawdopodobieństwo śmierci z jakiegokolwiek powodu aż o 30%.


RODZAJE SAUN

Najbardziej popularne sauny to: fińska, parowa oraz na podczerwień. Ta pierwsza charakteryzuje się najwyższą temperaturą i niską wilgotnością. Nie jest ona polecana dla osób z chorobami serca.

Tutaj przez brak wilgotności nasz organizm musi zmagać się z wyższą temperaturą aby się wygrzać i wypocić. Sauna parowa ma już niższą temperaturę lecz tutaj na wygrzanie nas ma wpływ wysoka wilgotność powietrza.

Ta z łatwością uwalnia pot z naszego organizmu przez co łatwo pozbywamy się toksyn. Przy takiej wilgotności człowiek znosi temperaturę w granicach od 40 do 60 stopni.

W ostatnich latach popularność zyskała sauna na podczerwień. Mówiąc wprost nie piec tutaj nas ogrzewa lecz promieniowanie IR, które powoduje, że temperatura naszego ciała rośnie.

ABC SAUNY

Należy pamiętać, że bez względu jaki rodzaj sauny wybierzemy należy przestrzegać tych samych zasad. Po pierwsze przed rozpoczęciem należy się umyć i wysuszyć.

Czas przebywania w saunie to od 5 do 15 minut w zależności od samopoczucia. Po tym powinniśmy schłodzić ciało od stóp aż do serca. Następnie tyle samo czasu ile poświęciliśmy na wygrzewanie teraz poświęcamy na odpoczynek.

Całość należy powtórzyć 2-3 razy. Wtedy uzyskamy najlepsze efekty.

Photo by HUUM on Unsplash/Photo by HUUM on Unsplash

____________________________