17 września 2022

Wielka Brytania ma króla. My prezydenta. Kosztują nas podobnie

Śmierć królowej Elżbiety wstrząsnęła całym światem. Natychmiast informacja ta została opublikowana na całym globie. Statystyki dotyczące jej czytelności również wskoczyły w górę.

To niesamowity fenomen, jak monarcha nie mający bezpośredniego wpływu na dany kraj jest w kręgu zainteresowań całego świata.

Jeszcze ciekawsze są środki jakie Brytyjczycy przeznaczają na jego funkcjonowanie. O tym mówi się od dawna. Niewiele osób jednak wie, że są one zbliżone do funduszy jakie my przeznaczamy na prezydenta naszego kraju.

RODZINA KRÓLEWSKA UTRZYMYWANA PRZEZ PODATNIKÓW

Dywagacje społeczeństwa brytyjskiego nad koniecznością utrzymywania rodziny królewskiej trwają od dawna. Wielu podatników oburzało się, że to właśnie ich daniny są przeznaczane na ten cel.

Warto jednak przyjrzeć się bliżej temu budżetowi żeby okazało się, że nie są to wcale takie kwoty o jakich się mówi. Należy pamiętać, że prawie trzysta lat temu rodzina królewska przekazała dla skarbu państwa nieruchomości.

Obecnie rząd przeznacza na monarchę jedną czwartą dochodów z tego tytułu. Reszta wpływa do budżetu.

Biorąc pod uwagę ten jakże istotny szczegół można postawić pytanie czy rodzina królewska jest w ogóle utrzymywana przez podatników. Czy to może ona utrzymuje ludność brytyjską?

KOSZTY UTRZYMANIA RODZINY KRÓLEWSKIEJ

Koszt utrzymania brytyjskich monarchów wyniósł w ostatnim roku ponad 86 milionów funtów. Warto jednak zaznaczyć, że ogromna część tej kwoty została przeznaczona na remont pałacu Buckingham.

Jak wspomnieliśmy – nieruchomości podlegają pod skarb państwa. Pozostałe środki są zbliżone do tego jakie podatnicy muszą przekazywać na Prezydenta Polski.

Warto podkreślić, że Wielka Brytania to większy i zamożniejszy kraj więc tym bardziej te porównania kwotowe mogą dziwić.

WBREW POZOROM DOBRE ZAGOSPODAROWANIE

I tu znów wracamy do tematu z początku. Jak mogłoby się wszystkim wydawać rodzina królewska to nie osoby, które żyją za środki z podatków.

Pomijając już fakt nieruchomości, które zostały przekazane do skarbu państwa. Królowa Elżbieta udostępniła na cele turystyczne rezydencje królewskie.

Przed pandemią odwiedzało je ponad 3 mln. Turystów rocznie. To atrakcja turystyczna, którą podatnicy zyskali.

POLSKA MA SWOJEGO KRÓLA

Łącznie na rodzinę królewską przeznacza się blisko 52 mln. Funtów. W przeliczeniu na złotówki daje nam to niewiele ponad 280mln zł.

Dla przykładu w tym roku na utrzymanie naszego prezydenta podatnicy wydają łącznie 212 mln zł. Zgodnie z budżetem na kolejny rok w najbliższej przyszłości kwota ta wzrośnie do 251 mln. zł.

Jak się okazuje utrzymanie królewskiej pary nie jest aż takie drogie i jest zbliżone do środków jakie ponosimy na utrzymanie Andrzeja Dudy.

Photo by Samuel Regan-Asante on Unsplash

_________________________