28 września 2022

Depresja i lęk popularne jak przeziębienie

Najnowsze badania naukowe dotyczące skutków pandemii nie napawają optymizmem. Zdalne nauczanie, izolacja - to idealny kierunek ku depresji.

Choroba, którą nie jest łatwo wykryć staje się plagą na całym świecie. Niestety zaniedbanie tego tematu może mieć katastrofalne skutki.

LĘK TO STANDARD

Najnowsze badania CDC pokazały, że ponad 1/3 dorosłych, którzy ukończyli 45 lat czuje się samotna. Dodatkowo badania mówią, że prawie ¼ osób w wieku powyżej 65 lat czuje się odizolowana społecznie.

Nie jest to normalne zjawisko, które może mieć fatalne skutki zdrowotne. Integracje społeczne to podstawa długiego i zdrowego życia.

Brak kontaktu z rówieśnikami nie musi prowadzić do samobójstwa, ale na pewno ma wpływ na pogorszenie stanu zdrowia i skrócenie długości naszego życia.

Jak pokazują badania- jeśli nie widujemy się z innymi ludźmi mamy ogromne prawdopodobieństwo demencji, chorób serca czy udaru mózgu we wczesnym wieku.

ZRÓB TO DLA SIEBIE I DLA INNYCH

Psychologowie podkreślają aby kontaktować się ze swoimi rodzinami, rówieśnikami bez powodu. Bardzo często depresja i stany lękowe to stany chorobowe, które ciężko wykryć nawet przez osobę chorą.

Nasz kontakt z innymi nie tylko zabezpiecza nas przed tymi dolegliwościami, a być może ratuje inną osobę z poważnych tarapatów.

W swoich badaniach eksperci podkreślają, aby nie zapominać komplementować innych. W dobie idealnych sylwetek oraz postaw w Internecie wiele osób traci poczucie własnej wartości, a to kolejny krok do poważnych schorzeń psychicznych.

W najnowszym artykule American Psycholigical Assciation (APA) możemy przeczytać o kolejnych ciekawych badaniach.

Te wykazały, że osoby, które często komplementują innych absolutnie nie są świadome jak wielką przysługę robią dla ich komfortu psychicznego”.

A więc wnioski z tych badań są proste- wychodźmy z domu, uśmiechajmy się, rozmawiajmy z innymi i nie szczędźmy im komplementów.

TECHNOLOGIA POMAGA, ALE NIE ZAWSZE

Choć najnowsze technologie i media społecznościowe w pewnym sensie „uratowały” wiele firm i edukację w czasie pandemii to zostawiły po sobie głęboki ślad.

Naukowcy od wielu lat podkreślają, że nowe technologie nie tylko mają destrukcyjny wpływ na umysł i życie społeczne, ale i również bardzo mocno uzależniają.

Widać to w wielu miastach w Polsce. Na szczęście jest coraz więcej świadomych osób, które starają się pokazać problem. Dlatego m.in. w Głogowie na Dolnym Śląsku powstała inicjatywa społeczna, której ludzie wykonali specjalne napisy przed przejściami dla pieszych.

„Telefon poczeka, życie nie”- napisane na chodniku przed pasami ma uświadamiać głogowian, że zbyt często trzymamy telefon w rękach.

SŁUCHAJ SIEBIE

Najważniejsze aby wsłuchiwać się w swoje potrzeby- to kolejne zdanie, które często wypowiadają w swoich pracach psychologowie. Jak pokazała nam historia rząd nie musi idealnie doradzać i nie zawsze wie co dla nas ważne.

Nie trzeba daleko sięgać w przeszłość aby przypomnieć sobie zakaz wchodzenia do lasów lub propozycję premiera, który chce inwestować w e-sport (sport w postaci gier komputerowych).

W tym samym czasie chociażby Norwegowie otrzymywali na swoich receptach od lekarzy rodzinnych określoną liczbę godzin, które tygodniowo mieli spędzić w lesie.

Dodatkowo zalecano im aby nie przywiązywali tak dużej uwagi do elektroniki. Badania pokazują, że żyje im się o wiele lepiej niż Polakom.

Photo by Nikolay Hristov on Unsplash/Photo by Verne Ho on Unsplash

__________________________