29 września 2022

Prawdziwa pandemia i plaga dotyczy zaburzeń snu

Ile razy w naszym życiu słyszeliśmy, że należy: zdrowo się odżywiać, uprawiać sport oraz dbać o dobry i długi sen. Jak się okazuje naukowcy kolejny już raz potwierdzają, że ten ostatni punkt jest najważniejszy.

SEN TO PODSTAWA
To właśnie podczas snu w naszym organizmie zachodzą niezwykle ważne dla nas procesy.

Nie ma lepszego momentu na odpowiednie oczyszczenie organizmu oraz jego regenerację niż podczas snu.

Aby ten czas był jak najlepiej spędzony należy zadbać nie tylko o długość spania, ale i o jego jakość.

Temu służy nasz naturalny rytm okołodobowy, który jest niezwykle ważny i niezwykle zaniedbywany przez większość naszego globu.

W ZGODZIE Z NATURĄ

Rytm okołodobowy to nic innego jak wstawanie i kładzenie się spać o tej samej porze.

Dawniejsze ludy nie miały z tym żadnego problemu. Gdy nie było: smartfonów, tabletów, telewizorów- to pora dnia i słońce decydowały kiedy kładliśmy się spać, a kiedy wstawaliśmy.

Dziś sytuacja się komplikuje. Co prawda najczęściej nie możemy sobie pozwolić na sen do białego świtu. Możemy jednak wykluczyć z naszego życia to co nasz sen wieczorem zaburza- światło niebieskie.

WIDZĘ CIEMNOŚĆ

Wieczór przed: smartfonem, tabletem lub telewizorem. Czy to nie brzmi znajomo? Używamy tych urządzeń zanim pójdziemy spać. Te mogą nas odprężać (co jest dobre) lecz zaburzają nasz rytm okołodobowy.

Wszystko to za sprawą niebieskiego światła, które docierając do naszych źrenic powoduje, że nie czujemy się senni mimo że organizm tego snu potrzebuje.

Efekt jest taki, że idziemy spać później, ciało nie jest zregenerowane, a my czujemy się zmęczeni i rozdrażnieni.

Choć w idealnym świecie najlepiej byłoby 3 godziny przed snem nie używać światła to dziś jest to mało prawdopodobny scenariusz.

Na szczęście nowe technologie nie tylko przeszkadzają nam w życiu. Czasem są również naszym zbawieniem. Takim zbawieniem są okulary blokujące światło niebieskie.

Można je zakupić w Internecie i nie jest to bardzo drogi zakup. To specjalne soczewki przez, które widzimy na pomarańczowo. Dzięki czemu światło niebieskie nie dociera do naszych oczu nawet jeśli oglądamy telewizor lub używamy smartfona.

Takie okulary mogą pomóc nam nie tylko zasnąć szybciej, ale i osiągnąć fazę rem podczas snu. To kluczowa faza głębokiego snu, podczas której zachodzą niezwykle ważne procesy dla naszego organizmu.

DANE SĄ PRZERAŻAJĄCE

To zdanie, które wypowiada większość badaczy jakości snu na świecie. Choć w ostatnich latach mówi się tylko o jednej pandemii, to jak mawiają naukowcy- prawdziwa pandemia i plaga dotyczy zaburzeń snu.

Ma to wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Zarówno wszystkich narządów, psychiki jak i układu odpornościowego.

W książce naukowej „Dlaczego Śpimy” możemy znaleźć stwierdzenie badaczy mówiące o tym, że praca zmianowa według WHO skraca życie nawet o 30%.

Niestety takie informacje nie są powszechne w popularnych mediach. Wręcz przeciwnie bombarduje się nas od rana aż po wieczór samymi negatywnymi informacjami.

Tutaj połączenie niebieskiego światła+ stresora w postaci nieprzyjemnych informacji ma kuriozalne znaczenie na jakość i długość naszego snu.

Photo by Lux Graves on Unsplash/Photo by Sydney Sims on Unsplash