3 października 2022

Najlepiej sprzedaje się strach

Nieustannie wszyscy straszą, straszą, straszą... Wiadomości, dzienniki telewizyjne, prasa, portale informacyjne, youtuberzy nieustannie zasypują nas nienawistnymi nagłówkami z podprogowym przekazem. Kojarzysz to?

“Dlaczego masz stracić cały majątek? “ “Nadciąga kryzys” “Rozbiór Polski trwa” “Początek III wojny światowej” “Czy Putin użyje bomby atomowej?” “Kolejna fala nadchodzi…” Itp….

Dlaczego oni to robią? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, należy zrozumieć mechanizm strachu. Strach jest emocją niezbędną do przetrwania, w zasadzie jest podstawową emocją przetrwania, dlatego ma szczególne miejsce w naszym umyśle.

W swoim pierwotnym założeniu strach informuje nas o zbliżającym się niebezpieczeństwie, zagrażającemu naszemu istnieniu.

Niemal natychmiast zostaje pobudzony układ nerwowy, który zawiadamia układ hormonalny.

Nadnercza zaczynają produkować adrenalinę i noradrenalinę. Te neuroprzekaźniki zawiadamiają cały krwiobieg, tym samym rozszerzając żyły i tętnice.

Całe ciało staje w gotowości do walki lub ucieczki. Mamy więcej energii, nasze zmysły są pobudzone, jesteśmy zdeterminowani, aby przetrwać.

Doskonały mechanizm, dzięki, któremu wszyscy dzisiaj żyjemy… Dlaczego więc ten jakże potrzebny, a wręcz niezbędny mechanizm stał się dzisiaj tak destrukcyjny, że tyle milionów osób cierpi na przewlekły lęk i niepokój?

Ludzie naprawdę boja się wychodzić z domów, są przerażeni sytuacją na świecie, nieustannie się zamartwiają o swoją przyszłość, są paraliżowani samą myślą o zmianie…

Takich osób jest więcej niż przypuszczasz, być może jest nim nawet Twój sąsiad, który się do Ciebie pozornie uśmiecha…

Tak samo jak depresji nie widać gołym okiem na co dzień, aż tu nagle pewnego dnia, sąsiad popełnił samobójstwo…

Odpowiadając na wcześniejsze pytanie dotyczące lęku, umysł nie potrafi odróżnić fikcji od rzeczywistości… Wielcy mędrcy, filozofowie i myśliciele mówią, że żyjemy w iluzji.

Ale co oni właściwie mają na myśli? Możemy sami przeprowadzić prosty eksperyment… Zamknij oczy…

Pomyśl o jakiejś zjawiskowej kobiecie, seksownej, w bikini, (no dobra wystarczy, że włączysz facebooka)…

Co dzieje się z Twoim ciałem? Jak ono reaguje? Być może coś się zmieni? Być może nawet coś się podniesie? Lecz przecież gdy otworzysz oczy, tej kobiety nie ma obok Ciebie…

Jak więc to możliwe? Czyżby umysł był tak silny, że potrafi zmienić zachowanie ciała? To jest bardzo wyraźny przykład, taki, który pokazuje dokładnie, ale to samo tyczy się wszelkich awersji, przekonań, założeń, poglądów, opinii na tysiące rzeczy…

Dlaczego tak często powtarzam i propaguję te same hasła jak:

Medytacja

Głodówka informacyjna

Higiena umysłu

Wyjdź z social media, zacznij żyć

Ponieważ stajemy się tym, o czym myślimy przez większość czasu i nie jest to tylko chwytliwe New Age hasło, tylko uniwersalne prawo umysłu.

Informatycy mają takie powiedzenie. “śmieci na wejściu, śmieci na wyjściu.” Właśnie to robią z nami media.

Mówią o rzekomo “ważnych” sprawach, które są szczególnie interesujące z punktu widzenia przetrwania.

Sugerują one, abyśmy nieustannie się strzegli, zabezpieczali, uważali i chronili…

Łatwo sprzedać polisę ubezpieczeniową na życie, osobie, która boi się śmierci…

Więc, aby nie być wiecznie popychanym do działań kompensacyjnych przed strachem, konieczne jest odciąć się od mas media, które są główną przyczyną Twojego niepokoju, lęku, zdezorientowania i niemocy…

Spokój ducha, którego tak pragniesz, jest bliżej niż sądzisz, lecz musisz nauczyć się żyć samemu ze sobą w ciszy…

Autor; Karol Walczak

Photo by Daniel Jensen on Unsplash/Photo by Ulla Shinami on Unsplash