29 października 2020

Bajkowe domki Trulli w Alberobello

Tam, gdzie na mapie Włoch zaczyna się obcas, można podziwiać piękny region Apulii. Teren ten nie jest tak bardzo popularny, jak północne Włochy. Jednak właśnie to miejsce przyciąga mnóstwo turystów, ze względu na swoje malownicze krajobrazy, jak i bajkową niespotykaną architekturę.

Geneza tych charakterystycznych domków sięga XIV wieku. W tym okresie Królestwo Neapolu pobierało spory podatek od każdego nowo wybudowanego murowanego domu. Tak więc, by uniknąć haraczu, mieszkańcy tej okolicy zaczęli budować domki z łupków wapiennych, bez zaprawy cementowej. Domki te sprawiały wrażenie tymczasowych, ponieważ w każdej chwili można było pokazać ich tymczasowy charakter-rozbierając je. Jednak jak się okazało, trulli to bardzo solidne budowle, większość z nich ma od 100 do 200 lat, niektóre zaś przetrwały od XIV wieku.

Bajkowe domki trulli w Alberobello, budzą podziw i zaskoczenie dla ludzkiego oka, ludzie przyjeżdżają w to miejsce, by zobaczyć unikatowe budynki, które znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa Unesco. Domki można nie tylko podziwiać z zewnątrz, lecz wynająć na tymczasowy pobyt. Cena za wynajem nie jest jakoś wyjątkowo wygórowana, jednak zdecydowanie taniej jest poza sezonem. Za to doświadczenie nocowania, przewyższa komfortem i wizualnie te standardowe w hotelu.

Domy te budowane były na planie koła, a surowcem był kamień wapienny. Szpiczaste dachy, w formie stożkowej przykuwają wzrok, oraz wzbudzają spore emocje. Dachy te były układane bez zaprawy, a utrzymują się w całości dzięki własnemu ciężarowi. Na dachach domków trulli znajdziemy różne symbole, mają one za zadanie zapewnić mieszkańcom zdrowie, szczęście, sukces, miłość. Trulli dają chłód latem, a ciepło zimą dlatego dobrze zaadoptowały się w klimacie śródziemnomorskim. Te niewielkie kamienne domki, z charakterystycznymi spiczastymi dachami w formie stożkowej były zazwyczaj malowane na biało, w zwartej zabudowie a pomiędzy nimi wiły się ciasne uliczki, tworząc bajkowy klimat. Na terenie Alberobello, tego typu domków zachowało się ponad 1000 sztuk. W domkach mieszkają miejscowi, niektóre z nich przyjęły rolę sklepów, restauracji oraz apartamentów do wynajęcia. Małe okienka w domkach trulli i grube ściany zapewniają równowagę termiczną wewnątrz budynku. W środku domków panuje bardzo przyjazny klimat, wystrój domków również budzi spory zachwyt.

Autor; Redakcja