1 listopada 2020

Orwellowski system w Chinach.

System Wiarygodności Społecznej (Shehui Xinyong Xitong) oraz setki kamer nadzoru, to plan działania Komunistycznej Partii Chin, która zacieśnia pas nadzoru nad obywatelami.Najnowsza technologia zostaje użyta po to, by kontrolować coraz większą ilość Chińczyków, by umacniać władzę Komunistycznej Partii Chin oraz przywództwa Xi Jinpinga. Cenzura chińskiego internetu oraz brak dostępu dla chińczyków do portali społecznościowych jak Facebook, Google to jeszcze zbyt mało jak dla chińskiej partii.

„Orwellowski system”

System Wiarygodności Społecznej (SWS), nazywany przez rząd USA „systemem orwellowskim”, wkracza w ogólnokrajowy kształt. System ten składa się z dwóch warstw, pierwsza to warstwa państwowa i obowiązuje wszystkich Chińczyków. Ta warstwa monitorowana jest przez służby bezpieczeństwa i składa się z kar. Jednak w tej warstwie brak automatyzacji i systemu punktacji, które możemy znaleźć w drugiej warstwie-komercyjnej. System ten w 2015 roku został wprowadzony na własny użytek przez takie giganty jak Tencet czy Alibaba.

Co jest zadaniem systemu?

Zadaniem systemu jest monitorowanie codziennie aktywności każdego obywatela, w dodatku na podstawie różnych aspektów takich jak zdolność kredytowa, relacji ludzkich oraz aktywności w internecie. Chińczykom zostają przyznawane lub odejmowane punkty” wiarygodności społecznej”. W prostych słowach to system nagród i kar, ci, którzy stosują się do wszystkich zaleceń Komunistycznej Partii Chin i wdrażają je w życie, otrzymają dobre punkty i wyniki. Im wyższy wynik, tym lepsza nagroda w postaci najlepiej oprocentowanego kredytu, lepsza edukacja dzieci itp. Natomiast jeśli ilość punktów jest zbyt niska, co do wymogów systemu konsekwencje mogą wiązać się z zakazem możliwości kupna biletów lotniczych, wyrobieniem paszportu, ograniczona prędkość internetu, brak możliwości korzystania z niektórych restauracji itd. czyli ludzie tej kategorii są zaliczani do gorszej klasy społecznej. To liczba punktów decyduje o poziomie życia, na jakim utrzymuje się człowiek. Dzięki, terminowym płaceniu rachunków, oraz popieraniu liderów komunistycznych Chin można zbierać punkty i stawać się publicznie akceptowanym. Jednak przez kontakty z ludźmi o niskim statusie społecznym, łamaniu przepisów ruchu drogowego można znaleźć się pod progiem wymagań „orwellowskiego systemu”.

Społeczeństwo pod presją.

System ten wykazuje spore różnice pomiędzy ludźmi, zawody takie jak prawnik, dziennikarz, naukowiec, bankier są o wiele bardziej nagradzane punktami niż zwykły rolnik. System ten wpływa na zachowanie behawioralne ludzi, gdzie jasno wyznaczone są czerwone linie, których nie można przekraczać. Jednak to partia decyduje, co jest właściwym czy pozytywnym zachowaniem ludzkim.
System Wiarygodności Społecznej to również setki miliony kamer, które nadzorują życie ludzi. Obliczono, że w 2018 roku było ich w Chinach ok. 200 mln (na siedmiu mieszkańców przypadała jedna kamera). Kolejną rzeczą są skany twarzy, gdzie zakup telefonu jest bezpośrednio połączony ze skanowaniem twarzy. W dzienniku ” Wall Street Journal” czytamy, że amerykańskie firmy sektora IT, przyczyniły się do tworzenia systemu inwigilacji i kontroli społeczeństwa. Firmy jak Hewlett Packard, Intel, Seagate Technology, Western Digital oraz inne, udostępniły chińczykom najnowsze technologie oraz urządzenia.

Autor: Redakcja