4 listopada 2020

Meble ołówkiem rysowane — Greem Café w Seulu.

Jednym z najczęściej fotografowanych lokali w Seulu jest komiksowa kawiarnia black & white Greem Café, która oferuje wnętrza z efektem 2D, do tego wszystko wygląda tak, jak by zostało narysowane ołówkiem.

Tutaj miłośnicy komiksów poczują się ” jak w domu”. Kawiarnia prosto ze stron kreskówki, jak by naszkicowana ołówkiem robi piorunujący efekt dla odwiedzających ją gości. Nazwa kawiarni, czyli Greem oznacza w języku koreańskim-rysunek, obraz, sztukę. Kawiarnia ta w Korei wzbudza ogromne zainteresowanie i cieszy się dużym uznaniem. Jej drzwi praktycznie nie zamykają się, gdyż spora kolejka klientów czeka, by wejść i móc rozkoszować się tym jakże oryginalnym miejscem.

Kolejka klientów do Greem Café.

Od samego rana możemy zaobserwować tuż za kawiarnią kolejkę klientów wyposażonych w aparaty fotograficzne, kamery, smartfony, poszukujących idealnych ujęć w „towarzystwie” dobrej kawy. Są oni nazwami „bohaterami ” kawiarni inspirowanej mangą-jedyne trójwymiarowe obiekty w skrystalizowanym zestawie, który wydaje się płaski, z każdego kąta kawiarni. Wnętrza 2D gdzie panują dwa kolory czerni i bieli, mają to do siebie, że spłaszczają dowolną objętość, natomiast rysunki namalowane na ścianach tworzą zadziwiającą iluzję optyczną. Zmienia się ona w zależności od padania światła oraz kąta. W kawiarni możemy zobaczyć krzywe siedzenia, które w sposób szczególny łamią reguły perspektywy, kolumna jak by została wykonana z papieru oraz inkrustacje zilustrowane na łukach, które do złudzenia przypominają te rzeczywiste.

Dwuwymiarowość w modzie.

Wnętrza 2D przykuwają uwagę odbiorców, płaski nie zupełnie oznacza monotonii. Dwuwymiarowość okazuje się kluczem do świata równoległego, uproszczonego według naszych potrzeb. W świecie tym formy znikają, kolory są przytłumione — a wszystko to na rzecz alternatywnej narracji, gdzie klienci poruszają się pomiędzy narysowanymi dekoracjami. Goście kawiarni czekając na kawę, przeglądają strony komiksu architektonicznego, odkrywając niezwykły mikrokosmos, gdzie zaciera się granica pomiędzy fantazją a rzeczywistością.

Sukces projektu Greem Café.

Menedżerowie Greem Café byli od początku pewni sukcesu całego projektu, lokal został stworzony w 2017 r. Został rozreklamowany na Instagramie. Gdzie odwiedzający ludzie kafejkę umieszczali masę zdjęć wnętrz oraz zyskując tysiące polubień. Greem Café zyskiwała z dnia na dzień coraz większą liczbę klientów, wszystko nabrało takiego tempa, że kawiarnia zyskała większą przestrzeń. Została przeniesiona na inne miejsce, o kilka ulic w dzielnicy Mapo-gu. Menedżerowie zyskali jeszcze więcej metrów kwadratowych, a więc wykorzystali własną wyobraźnię, tworząc monochromatyczną przestrzeń, która wyglądała na gotową do podróży poza koreańskie granice, być może państwem gdzie zakotwiczy, będą Włochy.

Autor; Redakcja

Zdjęcia; https://www.instagram.com/greem_cafe/