6 listopada 2020

Zapaść branży lotniczej.

300 miliardów dolarów mniej przychodów - takie straty szacuje na rok 2020 branża lotnicza. To połowa przychodów zakładając normalny tryb jej działalności.

Takiego scenariusza jak obecnie rozgrywa się na naszych oczach w historii lotnictwa nie było nigdy. Wywołany kryzys corona wirusa w największym stopniu dotknął branże lotniczą oraz zależne od niej działy gospodarki takie jak turystyka, hotelarstwo, logistyka, zaopatrzenie, obsługa branży lotniczej oraz całą paletę połączonych organicznie branż stanowiących globalny system transportu i turystyki. Według obliczeń ATAG (zrzeszająca przedsiębiorstwa branżowe, organizacja Air Transport Action Group) prace może stracić nawet ogółem 46 mln pracowników z 87,7 mln powiązanych gospodarczo wszystkich branż zależnych od sektora lotniczego. Do tej pory, przed corona wirusem linie lotnicze, lotniska i producenci samolotów, zatrudniały 11 mln osób, do początku 2021 r. wypowiedzenia umowy o prace moze otrzymać nawet 4,8 mln z nich – przedstawia raport Air Transport Action Group (ATAG). Według szacunkowych prognoz ATAG branża lotnicza powróci do wyników sprzed pandemii dopiero około 2024 r.

Czynnikiem utrudniającym obecnie podróżowanie jest obowiązek przechodzenia kwarantanny i innych obostrzeń w poszczególnych krajach. Brak spójności obostrzeń w poszczególnych państwach powoduje chaos i brak płynności w przemieszczaniu się. Linie lotnicze naciskają na rządy, by zrezygnowały z obowiązku przechodzenia kwarantanny i innych ograniczeń, obwiniając je za pogorszenie kryzysu w branży. Zamiast tego proponują przeprowadzanie szybkich testów na obecność koronawirusa na lotniskach – pisze agencja Reutera.

Lista państw objętych zakazem lotów do Polski dotyczy liczby zakażeń odnotowanych na danym terytorium. Z założeń do projektu, opublikowanych w czwartek na rządowych stronach, okazuje się że próg zakażeń ma zostać podniesiony z 90 do 270 osób na 100 000 mieszkańców.

„Projekt przewiduje wprowadzenie zakazu wykonywania, na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk, lądowania przewożących pasażerów cywilnych statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium państw, w których współczynnik w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 000 mieszkańców co do zasady przekracza 270, w oparciu o dane publikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób” – czytamy w rozporządzeniu Rady Ministrów. Założenia do nowego projektu rozporządzenia wynika bowiem, że stany Illinois i Nowy Jork nie będą objęte zakazem lotów do naszego kraju i wkrótce może odbyć się ruch lotniczy w tych kierunkach.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem – podobnie jak obecnie – zakaz nie będzie obejmował; lotów wykonywanych m.in. na zlecenie prezesa Rady Ministrów, realizowanych na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wyczarterowanych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie.

Będzie zgoda na lądowanie samolotów „z lotnisk położonych na terytorium państw, które notyfikowały Rzeczpospolitej Polskiej wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład statku powietrznego będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie, wobec których wykonano z wynikiem negatywnym test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2”. Nowy wyjątek dotyczy lotów wykonywanych za zgodą Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Nowe rozporządzenie w Polsce ma obowiązywać do 24 listopada 2020 roku.

Autor; Redakcja