• PODRÓŻE

14 listopada 2020

ZDROWOTNE WODY PAMUKKALE

Pamukkale to niezwykłe, wręcz fascynujące miejsce w Turcji, wypełnione białymi wapiennymi tarasami. Każdy turysta zwiedzający Turcję musi postawić swoją stopę na tym malowniczym obszarze. Słowo Pamukkale w języku tureckim oznacza Bawełniany Zamek, bawełna kojarzy się z miłym, lekkim puchem. Rozległe plantacje tej rośliny występują w okolicach Pamukkale, a więc nie ma tutaj mowy o przypadku.

Białe „puchowe” tarasy Pamukkale powstały z osadów wapiennych, które inaczej nazywają się rzymskim trawertynem. Jest to porowata osadowa skała, która zazwyczaj występuje w białym kolorze, a jej skład to kalcyt i aragonit. Skały te powstają na skutek ubytku dwutlenku węgla z roztworu, podczas wypływania wód podziemnych na powierzchnię, gdzie ciśnienie wody gwałtownie spada, a z roztworu wytrąca się węglan wapnia. Pamukkale powstało dzięki obecności siedemnastu źródeł termalnych, gdzie z każdego źródła wydobywała się na powierzchnie woda o temperaturze od 35 do 100 stopni Celsjusza. Woda spływała w dół po zboczu góry Cökelez, a proces ten trwa nieprzerwanie od 14 tys. lat. Dzisiaj obszar ten jest wysoki na 160 metrów, długi na 2700 metrów a jego szerokość stanowi 600 metrów. Właśnie w ten sposób powstało Pamukkale, sporych rozmiarów kąpielisko, a zdrowotne właściwości wód termalnych, przyciągają liczne rzesze kuracjuszy.

Trawertynowe tarasy Pamukkale.

Unikatowe trawertynowe tarasy, stanowią wspaniałe dziedzictwo Turcji. Przyciągają turystów swoim pięknem, niecodziennym wyglądem. Na obszarze Turcji odnajdujemy również jaskinię Kaklik, która nazywana jest ” podziemnym Pamukkale”, gdzie białe trawertynowe tarasy rozciągają się równie pięknie i budzą podziw zwiedzających. W sąsiedztwie Pamukkale leżą ruiny antycznego miasta Hierapolis, co również nadaje temu miejscu wyjątkowy charakter.

Zwiedzanie Pamukkale.

Na teren Pamukkale można wejść, wykupując bilet wstępu, bilet gwarantuje zwiedzenie całego obszaru, a teren ten jest bardzo rozległy. W przeciągu pół dnia można zwiedzić źródła termalne oraz starożytne ruiny miasta Hierapolis. Wyruszając w wędrówkę, trzeba wziąć wygodne obuwie, dobry krem z filtrem UV, nakrycie głowy, strój kąpielowy, ręcznik. Po wapiennych tarasach spacerować można wyłącznie na boso, trzeba zachować ostrożność, gdyż miejscami tarasy są bardzo śliskie. Na teren Pamukkale prowadzą trzy wejścia z kasami biletowymi, od strony północnej, wschodniej i południowej. W zależności,od wyboru miejsca zwiedzania, wybiera się miejsce wejścia na teren Pamukkale. Na terenie zwiedzić można wcześniej wspomniane miasto Hierapolis wraz z rzymskim teatrem, Antycznym Basenem, wody termalne oraz samo miasteczko Pamukkale.

Zdrowotna kąpiel w wodach termalnych.

Wody termalne Pamukkale niosą ze sobą wiele korzyści zdrowotnych. Kąpiel w nich reguluje nadciśnienie, pomaga w chorobie reumatycznej, chorobach oczu i skóry. Również problemy z krążeniem czy niestrawnością żołądka ustępują po wodnych kąpielach w tych wspaniałych źródłach. Właściwości wody łagodzą objawy wyczerpania fizycznego i nerwowego oraz wpływają korzystnie na wygląd, upiększając skórę. Kąpieli, można zażywać w sztucznych basenach oraz w słynnym Antycznym Basenie, który został odrestaurowany, wypełniony ciepłą wodą termalną. Atrakcją basenu są znajdujące się na dnie zbiornika fragmenty antycznych budowli w tym świątyni Apollina. Basen jest płytki, więc jest bezpieczny również i dla dzieci.

Autor; Redakcja pokoleniex.com