26 listopada 2020

Prezydent Chin Xi Jinping wezwał do stworzenia globalnego systemu podróży opartego na kodach QR

Musimy dalej harmonizować polityki i standardy oraz ustanowić szybkie ścieżki, aby ułatwić uporządkowany przepływ ludzi - powiedział Xi Jinping podczas szczytu G20, internetowego spotkania głów państw z 20 największych gospodarek świata, które w weekend gościła Arabia Saudyjska.

Prezydent Chin powiedział, że kody mogłyby zostać użyte do rozpoznania „świadectw zdrowia na podstawie wyników testów kwasów nukleinowych”(PCR), zgodnie z transkrypcją opublikowaną przez chińską państwową agencję informacyjną Xinhua. „Mamy nadzieję, że więcej krajów dołączy do tego mechanizmu” – dodał. Powiedział, że kody mogłyby zostać użyte do rozpoznania „świadectw zdrowia na podstawie wyników testów kwasów nukleinowych”, zgodnie z transkrypcją opublikowaną przez chińską państwową agencję informacyjną Xinhua. Xi wezwał również do ponownego otwarcia gospodarki światowej, w tym przywrócenia „globalnych i przemysłowych łańcuchów dostaw” oraz „liberalizacji handlu kluczowymi produktami leczniczymi”.

Jak podaje BBC News miasto Hangzhou zapowiedziało, że planuje stworzyć stałą wersję oprogramowania opartego na kodach QR, które będzie używane do przypisywania obywatelom osobistych wyników w oparciu o ich historię medyczną, badania kontrolne i nawyki związane ze stylem życia. W Singapurze i Australii są one używane do meldowania się i wyjazdu z odwiedzanych miejsc, w tym centrów handlowych, restauracji i miejsc pracy.

Technologia została opracowana przez Ant Financial i jest dostępna w aplikacji Alipay oraz w WeChat, firmy Tencent.

Kody QR to kody kreskowe, które można odczytać za pomocą telefonów komórkowych. Chińczycy od lutego otrzymują tak zwany kod zdrowia który służy do ustalenia stanu zdrowia. Kolor zielony kodu umożliwia swobodne podróżowanie, natomiast kolory pomarańczowy i czerwony zmuszają użytkowników do dwutygodniowej kwarantanny.

Autor; Anna P.

Źródło; BBC News