27 listopada 2020

Czym są i jak działają kody QR?

Kody QR stają się coraz bardziej znane, ich zastosowanie w różnego rodzaje dziedzinach poszerza się z roku na rok. Nazwa QR z języka angielskiego to Quick Response Code, czyli kody kreskowe.

foto;unsplash

Kod QR został wynaleziony przez japońską firmę Denso- Wave w 1994 roku. Kod kreskowy jest alfanumeryczny, matrycowy, dwuwymiarowy i kwadratowy, na którym można zapisać dużą ilość danych. Przy czym ilość danych do zapisania w jednym kodzie jest zmienna.

Kody QR między innymi służą do kodowania znaków Kanji/Kana, co bardzo często ma miejsce w Japonii. Kodować można wszystkie znaki alfabetu w tym arabskiego, greckiego, hebrajskiego. Kodowaniu również podlegają różnego rodzaju ważne symbole.

Symbolika kodów została zaakceptowana i włączona do Wykazu Ujednoliconych Symbolik ( USS – Uniform Symbol Specifications). Wydarzenie to miało miejsce jesienią 1997 roku, a nadzór na nim sprawowała AIM ( Global Trade Association of the Automatic Identification & Data Capture Industry). Japońska organizacja JEIDA w marcu roku 1998 włączyła QR jako standard JEIDA-55. Natomiast w roku 2000 organizacja ISO włączyła QR jako standard ISO/IEC18004. Od tego momentu kody QR zaczęły poszerzać swoje działania i stały się ważnym, a nawet nieodłącznym elementem w codziennym funkcjonowaniu ludzi na świecie.

W kodzie występuje moduł, który przeważnie jest kwadratem złożonym z dwóch kolorów ciemnego lub jasnego. Natomiast większa ilość modułów tworzy słowa kodowe, a w nich jest zapisana informacja o symbolach oraz znakach. Moduł, jak i jego wymiar nie jest ściśle określony, jest raczej dopasowany do urządzeń odczytujących. Dlatego też wymiary całego kodu są zmienne. Wymiary zależą ściśle od wersji kodu, a ona sama jest ściśle zależna od danego poziomu korekcji błędów, jak i również danych zapisanych w kodzie.

Kody QR możemy spotkać w zasadzie już wszędzie, zaczęły pojawiać się w sklepach , restauracjach, galeriach, reklamach oraz na Instagramie. Kody te ułatwiają znacznie życie, szczególnie ludziom, którzy wolą zakupy na odległość, dlatego też wzrost i rozwój tej technologii widzimy w czasie szerzącej się pandemii Covid-19.

foto;unsplash

Te nowoczesne skanowane obrazy, początkowo były zaprojektowane w celu lepszego śledzenia procesów produkcyjnych. Jednak w dobie XXI wieku stosuje się je w płatnościach bezgotówkowych, wyświetlaniu multimediów, jak i stron internetowych. Kody QR włączane są do sieci Wi-Fi oraz biorą udział w grach video, używa się ich nawet na nagrobkach, gdzie skanery zrobią odczyt nekrologu, oraz odtworzą wszelkie informacje o zmarłej osobie. Widzimy więc , że ta technologia ma szerokie zastosowanie, a pomysłów nie brak by wdrażać ją we wszelkie dziedziny życia.

Popularność kodów wrasta z roku na rok szczególnie w dobie pandemii Covid-19 gdzie dystans społeczny przybrał na sile. Kody dają możliwość prosperowania restauracjom oraz sklepom detalicznym, chronią serwery oraz kasjerów pilnując zachowywania zalecanej odległości między klientami. Kody QR to nowoczesne rozwiązanie dla operacji bezgotówkowych, one to umożliwiają bezpieczne interakcje i transakcje w dobie pandemii. Popularne systemy zamawiania w restauracjach jak POS pozwalają klientom zeskanować kod QR, który pokazuje im menu, pozwala złożyć zamówienie, oraz zapłacić za całość zamówienia. System płatniczy Paypal oraz Venmo, również przyłączyły się do tego rodzaju usług, oferując funkcję w restauracjach. Za pomocą kodów QR kupujący w niedługim czasie będą płacić przy kasie za pomocą systemu, nie używając ani gotówki czy karty. Aplikacje w telefonie wystarczą, by dokonać transakcji płatniczej w systemie.

Portale społecznościowe jak Instagram, pozwala swoim użytkownikom na szybkie skanowanie QR w celu odkrywania i śledzenia profili. Użytkownicy nie rzadko dostają dostęp do informacji biznesowych jak adres czy godziny otwarcia. Czytniki kodów wbudowane są w większość aparatów telefonicznych, a witryny internetowe pozwalają na generowanie własnych kodów za darmo. Kody QR podbijają świat, stały się wręcz niezastąpione, a wzrost potrzeby dokonywania transakcji zbliżeniowych czyni je niezbędnymi.

Autor: Agata Geronin