27 listopada 2020

Jeden procent najbogatszych ludzi na świecie jest w posiadaniu większego majątku niż cała reszta planety

Garstka zaledwie ośmiu osób dysponuje dziś majątkiem ponad 900 mld dolarów. Najbogatszym człowiekiem na świecie jest obecnie Jeff Bezos współtwórca i szef Amazon.com, którego majątek od początku roku 2020 wzrósł ponad siedemdziesiąt mld USD. Bezos jest spektakularnym zwycięzcą trwającego kryzysu. Jego firma obecnie prosperuje lepiej niż przed pandemią, co pokazuje jasno że handel w internecie w dobie lockdownu to prawdziwa żyła złota.

foto;unsplash

Amazon.com, największy na świecie detalista internetowy odniósł ogromny sukces sprzedaży a popyt na usługi amerykańskiego giganta usług e-commerce znacząco wzrósł. Obecnie fortuna Bezosa, szefa amazon.com szacowana jest na 187 mld USD. Jako pierwszy człowiek zbliża się do majątku o nominalnej wartości 200 mld dol. – i niewykluczone, że przy utrzymującym się obecnym kryzysie standardowych biznesów może osiągnąć to do końca 2020 r. Podobny do niego wzrost bogactwa zanotowali także inni krezusi. Swoją pozycje znacznie umocnił Elon Musk, twórca i szef Tesli, to najwyższy skok wśród miliarderów z wyjątkiem szefa Amazon.com.  Z pierwszej 10 wypadli m.in. Amancio Ortega, twórca marki odzieżowej Zara oraz Larry Ellison, założyciel Oracle. Z powodu konieczności pracy zdalnej – sukcesem może się pochwalić założycielka platformy komunikacyjnej Zoom Video Communications, Eric Yuan. Mimo kontrowersji związanych z niedostateczną ochroną prywatności użytkowników tej aplikacji, jej wartość wynosi obecnie – jak informuje „Bloomberg” – 21,5 miliarda dolarów. Również branże, które w dobie koronawirusa wydają się być narażone na kryzys, również nie mają na co narzekać. Najbogatsi właściciele firm produkujących m.in. dobra luksusowe odnotowały również znaczący wzrost. Jednym z beneficjentów pandemii jest Amancio Ortega – hiszpański potentat odzieżowy, stojący na czele Inditexu. Jego wartość wg Bloomberga wynosi obecnie 70,2 mld USD

Tak obecnie wygląda top 10 najbogatszych ludzi na świecie według Bloomberga, stan na 27 listopada 2020 roku;

1. Jeff Bezos: 187 mld dol.

2. Elon R. Musk: 140 mld dol.

3. Bill Gates: 129 mld dol.

4. Bernard Arnault: 105 mld dol.

5. Mark Zuckerberg: 104 mld dol.

6. Warren Buffett: 88,3 mld dol.

7. Larry Page: 82,8 mld dol.

8. Sergey Brin: 80,2 mld dol.

9. Steve Ballmer: 70,2 mld dol.

10. Mukesh Ambani: 74,4 mld dol.

Podczas, gdy najbogatsi się bogacą reszta świata biednieje w zatrważającym tempie. W samych tylko Stanach Zjednoczonych pracę straciło w ciągu kilku tygodni 17 mln osób. Jak podaje „Forbes”, w marcu tego roku mieliśmy do czynienia z potężnym tąpnięciem na giełdzie, sytuacja uległa zmianie w kwietniu, m.in. dzięki pomocy banków centralnych, w tym amerykańskiej Rezerwy Federalnej, która wydała pożyczki w wysokości 2,3 mld dolarów na wsparcie krajowej gospodarki. W rezultacie 10 miliarderów zwiększyło swoje zyski na giełdzie o 51,3 miliarda dolarów. Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzega, że obecny kryzys przyczyni się do strat w wysokości ponad 220 trylionów dolarów i dotknie przede wszystkim państw rozwijających się, gdyż jak szacują eksperci ekonomiczni to one ucierpią na pandemii i jej skutkach najbardziej.

foto;unsplash

Polski Instytut Ekonomiczny zwraca zaś uwagę, że kryzys dotknie najbiedniejszych i pogłębi problem ubóstwa – zwłaszcza tam, gdzie pomoc rządów płynie do banków i korporacji, a nie obywateli. Gdy Wall Street świętuje sukcesy, w tym samym momencie połowa obywateli Ameryki ląduje na bruku.

Wg raportów Oxfam 1 procent najbogatszych ludzi na świecie jest w posiadaniu większego majątku niż cała reszta planety. Oxfam szacuje że w ciągu następnych 20 lat, 500 osób będzie posiadało w swoich rękach 2,1 bln dolarów – sumę większą niż coroczne PKB niejednego kraju. Pomiędzy 1988 a 2011 rokiem dochód najbiedniejszych dziesięciu procent ludzkości wzrósł o 65 dolarów, natomiast dochody najbogatszego procenta wzrosły w tym samym czasie o 11 800 dolarów. Blisko 182-krotnie.

Światowe Forum Ekonomiczne uznało nierówności i społeczną polaryzację jako dwa największe niebezpieczeństwa dla globalnej gospodarki. Również Bank Światowy, już dwa lata temu lata przestrzegał przez niebezpieczeństwem tak dużego rozwarstwienia. Eksperci Światowego Forum Ekonomicznego zauważają, że nierówności są efektem świadomie podejmowanych decyzji takich jak; tworzenie rajów podatkowych, niskie podatki dla najbogatszych czy podatkowe ulgi.

Władza i przywileje służą do zniekształcenia systemu gospodarczego, aby zwiększyć przepaść między najbogatszymi a resztą świata. Światowa sieć rajów podatkowych pozwala elicie światowej na ukrycie 7,6 biliona dolarów. W ciągu zaledwie pięciu lat majątek 62 miliarderów urósł o 44% czyli o 542 miliardy dolarów – do oszałamiającej wartości 1,76 biliona dolarów.

Autor; Redakcja