• PODRÓŻE

27 listopada 2020

Linie lotnicze Qantas nie wpuszczą na pokład bez certyfikatu szczepionki Covid-19

Linie lotnicze Qantas będą wymagać od pasażerów zaświadczenia o szczepieniu przeciwko Covid-19. Będzie to niezbędny dokument, aby wejść na pokład samolotu.

foto.unsplash

Alan Joyce prezes australijskiej linii lotniczej Qantas zapowiedział na zgromadzeniu Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA), że niezbędnym dokumentem, który umożliwi podróż samolotem, będzie zaświadczenie o szczepieniu przeciwko Covid-19 oraz karta pokładowa. Uważa on, że antyszczepionkowcy, jeśli nie zrezygnują ze swojego stanowiska, nie będą mogli latać samolotami. Alan Joyce jest zwolennikiem szczepień na Covid-19, sam mówi: ” W chwili, kiedy szczepionka się pojawi, poprosimy naszych pasażerów, aby zaszczepili się przed wejściem na pokład. Innego wyjścia nie ma.”

Alan Joyce liczy na to, że szczepionka na Covid-19 wkrótce stanie się powszechnie dostępna, a sam cytowany przez stację BBC mówi „Gdy rozmawiam z kolegami z innych linii lotniczych na świecie, myślę, że to będzie powszechna sprawa”.

Linie lotnicze ucierpiały w wyniku pandemii Covid-19, wiele lotów zostało odwołanych, a ludzie boją się podróżować. W wyniku tych zdarzeń zebrał się kryzysowy sztab międzynarodowych przewoźników i dyskutowali nad tym, jak poprawić kondycję lotów. Po długich naradach jednomyślnie stwierdzono, że wprowadzenie elektronicznych paszportów szczepień byłoby optymalnym i bezpiecznym rozwiązaniem. Alan Joyce powiedział: „Rozważamy zmianę zasad i warunków, by zaznaczyć, że w przypadku międzynarodowych podróżnych będziemy prosić ludzi, by się zaszczepili, zanim wsiądą do samolotu.”

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) zaczęło opracowywać specjalną aplikację na telefony komórkowe. Aplikacja będzie pewnego rodzaju potwierdzeniem, że pasażer jest zdrowy i nie jest zarażony koronawirusem. Potwierdzi ona również szczepienie przeciwko Covid-19. To właśnie elektroniczny paszport covidowy, który ma być rozwiązaniem dla linii lotniczych, by wznowić międzynarodowe podróże.

Przywódca ChRL Xi Jinping przekonywał do stworzenia certyfikatów zdrowotnych przy użyciu kodów QR na telefonach. Jednak takie podejście może w efekcie doprowadzić do kontrolowania ludzi oraz nadzoru politycznego, co w efekcie zagraża prawom człowieka.

foto;unsplash

Premier Australii popiera pomysł zaszczepienia, wszystkich pasażerów

Po słowach Alan Joyce na temat obowiązkowych szczepień rozpętała się burza głosów. Premier Australii Scott Morrison poparł wizję elektronicznych paszportów covidowych. Sam mówi: ” Oczywiście zawsze są jakieś wyjątki, ale szczepienia powinny być tak obowiązkowe, jak jest to tylko możliwe. To nie znaczy jednak, że kogoś przytrzymamy i zmusimy do szczepienia.” Jednak pojawiło się pytanie, odnośnie do lini, które nie będą wymagały od pasażerów szczepień, co w takim przypadku? Alan Joyce szybko odpowiada: „To daleko nie polecą. Takiego samego zdania są moi koledzy z całego świata, z którymi rozmawiałem.”

Do tej pory żaden kraj na świecie nie wprowadził przymusowego szczepienia na Covid-19, a linie lotnicze chcą obowiązkowych szczepień dla pasażerów. Od strony prawnej wygląda to tak, że Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych może wprowadzić obowiązek szczepień przeciwko Covid-19, jako zabezpieczenie przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Jeśli takie wymogi zostaną wdrożone, to ludzie odbywający systematyczne podróże staną przed faktem dokonanym i będą musieli się zaszczepić.

Autor: Agata Geronin