2 grudnia 2020

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych zwalnia więźniów

W kwietniu bieżącego roku Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych wydało dokument mówiący o zwolnieniu niektórych więźniów. Mowa o skazanych za przestępstwa narkotykowe bez użycia przemocy. 54 kraje zdecydowały się na zwolnienia i skrócenia wyroków, 34 kraje zastosowały ułaskawienia, 16 krajów zastosowało wobec skazańców areszt domowy, a 8 krajów zmieniło kary więzienia na kary w zawieszeniu. Zwolnionych zostało około 639 tysięcy osób, czyli prawie 6% osadzonych z całego świata. Więźniowie odbywający karę w takich krajach jak Belga czy Kolumbia mimo aktualnych zmian będą musieli wrócić do więziennych murów od razu po zakończeniu pandemii. Nie wszyscy są jednak zwolennikami tego pomysłu.

Photo by thom masat on Unsplash

Aktualnie w więzieniach znajduje się rekordowa liczba około 11milionów więźniów. W czasach korona wirusa przepełnienie więzień w 102 państwach na całym świecie nie jest czymś, na co można przymknąć oko. Liczba lekarzy przypadających na więźniów jest szokująco niska. Przykładem jest sytuacja panująca w Bangladeszu, na 68 więzień przypada 10 lekarzy, w Ghanie, gdzie 46 zakładami karnymi mieszczącymi 15 tysięcy więźniów zajmuje się jedynie 2 lekarzy. W momencie, kiedy nakazuje nam się zachowanie określonych odległości od siebie, noszenie maseczek i jak najczęstszą dezynfekcję, więzienia czeka nie lada wyzwanie. Przestrzeganie wszystkich obostrzeń graniczy z cudem. ONZ postanowiło podjąć działania, które mają zahamować rozprzestrzenianie się wirusa.

Sytuacja w Polsce wygląda podobnie, na wolność może wyjść około 20 tysięcy osadzonych. Kraje z największą ich liczbą, tzn. Rosja i Chiny wciąż nie podjęły żadnych kroków w kierunku ograniczenia ilości osób w zakładach karnych. W Indonezji, Tajlandii czy na Filipinach zwolniono znaczną ilości więźniów, ale nie znaleźli się w nich skazani za przestępstwa narkotykowe. Władze Sri Lanki nie umożliwią wcześniejszego zwolnienia osobom skazanym za handel  czy posiadanie narkotyków oraz tym, którzy są od nich uzależnieni.

Autor; Natalia Malessa