10 grudnia 2020

Nokia prekursorem prac nad technologią 6G

Jakiś czas temu pojawiła się informacja, że Nokia pracuje nad nowym projektem. Hexa-X ma być prekursorem wprowadzenia nowej jakości połączeń mobilnych w Unii Europejskiej. Nowy projekt w ramach programu „Horyzont 2020” jest tworzony przy współpracy ze specjalistami z koncernu Nokia. Pomimo tego, że świat dopiero co rozwija technologię 5G, to konstruowanie jej kolejnej wersji trwa już w najlepsze.

Projekt Hexa-X ma z założenia zjednoczyć wszystkich zainteresowanych rozwojem sieci 6G, aby szybko wdrożyć odpowiednie pomysły w życie. Liderem tego projektu jest Nokia, której wieloletnie doświadczenie w pracach nad telefonią komórkową jest nieocenione. To właśnie konstruktorzy tego koncernu będą motorem napędowym całego przedsięwzięcia.


Nokia Bell Labs zamierza wdrożyć 6 nowych rozwiązań, które ułatwią korzystanie z sieci 6G. Mowa tu m.in. o nowym cyfrowym ekosystemie, będącym inteligentniejszą i bardziej zróżnicowaną siatką istniejących już sieci, nowej infrastrukturze ułatwiającej cyfryzację dla globalnego przemysłu i rządów, a także przystępnych cenowo łączach, które ułatwią ogólnoświatową komunikację. Nokia Bell Labs nie ogranicza się jedynie do programu Hexa-X. Firma wspiera również działania krajowego programu 6G Finlandii finansowanego przez Akademię Fińską – 6Genesis. Według różnych źródeł wynika, że program Hexa-X wystartuje już 1 stycznia 2021 roku.

Nie jest to jednak jedyny projekt nad technologią 6G na świecie. Prace nad kolejną generacją sieci telefonii komórkowej zapowiedzieli już Japończycy. Nippon Telegraph and Telephone Corporation dzięki wytężonym pracom ma powrócić do czołówki najlepszych przedsiębiorstw technologicznych na świecie. Nowa azjatycka sieć ma działać w oparciu o rozwiązania optyczne. Jeśli NTT chce odnieść sukces, musi jak najszybciej zamieścić satelitę 6G na orbicie. Póki co firmę wyprzedziły koncerny chińskie, których eksperymentalna satelita 6G pracuje w orbicie okołoziemskiej już od listopada. Pierwsze użycie nowej technologii z Japonii zaplanowane jest na 2027 rok.

Autor; Michał Wilga