• NOWETECHNOLOGIE

14 grudnia 2020

Alternatywa dla baterii litowo-jonowej. Są już pierwsze wyniki badań

Przełom w pracach nad akumulatorami ładowalnymi. Długo oczekiwana alternatywa dla baterii litowo-jonowych jest bliska komercjalizacji. Motorem napędowym prac badawczych nad nowym źródłem energii jest Toyota. Nowe akumulatory magnezowe mają szansę zastąpić baterie litowo-jonowe. Nowe jednostki zasilające są dużo bezpieczniejsze i bardziej wytrzymałe. Technologia jest cały czas rozwijana. Przełom nastąpił w badaniach Toyota Research Institute of North America i University of Houston.

Naukowcy opracowali nową katodę i nowy elektrolit, który zostanie wykorzystany w konstrukcji baterii magnezowych. Póki co, akumulator może pracować z pełną mocą i gęstością porównywalną z baterią litowo-jonową. Docelowo gęstość baterii magnezowej ma być większa aniżeli tej litowo-jonowej. Testy były wykonywane w temperaturze pokojowej. Nowa katoda zbudowana jest z chinon, a elektrolit stworzono w oparciu o klastry boru.

Wyniki badan prawdopodobnie przyśpieszą komercjalizację nowej technologii. Być może za rok lub dwa będziemy posiadali w swoich smartfonach bardziej wytrzymałe baterie, działające w oparciu o magnez. Alternatywny rodzaj zasilania aut opracowuje Toyota. Możliwe, że to właśnie baterie magnezowe zastąpią akumulatory litowo-jonowe w samochodach elektrycznych. Oprócz współpracy z University of Houston japoński producent samochodów współpracuje z Panasonic. Fuzja azjatyckiej firmy z koncernem z Osaki ma doprowadzić do osiągnięcia sprzedaży aut elektrycznych i hybrydowych na poziomie 5,5 miliona egzemplarzy do 2030 roku.

Autor; Michał Wilga