16 grudnia 2020

Amerykańskie wojsko będzie czytać ludziom w myślach!

Krótkofalówki i telefony odejdą w niepamięć? Niekonwencjonalną technologię usprawniającą komunikację w amerykańskiej armii opracowuje Pentagon. Amerykańskie wojsko tworzy zupełnie nowe oprogramowanie, które usprawni komunikację między jednostkami. W celu zminimalizowania ryzyka podsłuchu, żołnierze USA będą ze sobą rozmawiać… w myślach! Nowa technologia będzie działać w oparciu o rozszyfrowywanie fal mózgowych. To jeden z najbardziej wymagających projektów Waszyngtonu.

System będzie miał za zadanie interpretować poszczególne fale mózgowe. Według źródeł wynika, że amerykański rząd przeznaczył na ten cel sumę 6 milionów dolarów. Kwota ma wspomóc pracę nad badaniami neurologicznymi, które podobno do tej pory dają owocne wyniki. Naukowcy poradzili sobie z oznaczeniem fal mózgowych, które następnie wyodrębniano. Skonwertowany pakiet danych z informacjami wysyłano w inne miejsca, gdzie udało się go rozpakować i wydobyć intencje nadawcy. Przy testach korzystano z komputera, który nadzorował wszystkie elementy prób.

Według naukowców system znajdzie zastosowanie w wykrywaniu u żołnierza zmęczenia czy urazu. Nastąpi to nawet wtedy, gdy ten nie zdąży o fakcie poinformować przełożonych! Rozwój technologii opierać się będzie głównie na dostosowywaniu algorytmów. Programy otrzymają polecenia umożliwiające dokładniejsze wykrycie myśli żołnierza. Docelowo mają przesyłać dane między wojskowymi. Niewykluczone, że taki system komunikacji zostanie wykorzystany przy operacjach specjalnych, czy też w miejscach, gdzie będzie wymagane zachowanie milczenia. Jeszcze nie jest znana data wprowadzenia technologii do armii amerykańskiej. Możliwe, że optymalizacja systemu zajmie jeszcze długie lata.

Autor; Michał Wilga

_____________________