16 grudnia 2020

Wykryto nowy wariant koronawirusa SARS CoV-2 w Wielkiej Brytanii

W ciągu ostatnich kilku dni nowy wariant wirusa zdiagnozowano u 1000 osób. Natychmiast zdecydowano się na podjęcie „szybkich i zdecydowanych” działań, aby udaremnić rozprzestrzenianie się nowego wirusa. Niepokojące dane o podwojeniu zachorowalności na COVID-19 w ciągu tylko siedmiu dni w południowo-wschodniej Anglii wiąże się z pojawieniem nowej mutacji SARS-CoV-2. O pojawieniu się nowego wariantu koronawirusa brytyjscy urzędnicy zawiadomili WHO.

„Wstępna analiza sugeruje, że ten wariant rozwija się szybciej niż istniejące warianty. Choć nowy wariant wydaje się szybciej rozprzestrzeniać, to na razie nic nie wskazuje na to, aby wywoływał poważniejszą w skutkach chorobę”. – powiedział w specjalnym oświadczeniu minister zdrowia Matt Hancock cytowany przez agencję Reuters. 

Najnowsze dane kliniczne mówią, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby mutacja „nie zareagowała na szczepionkę” – dodał również.

„Pojawienie się różnych szczepów koronawirusa nie jest ani powodem do paniki, ani niczym nieoczekiwanym” – powiedział dr Zania Stamataki, immunolog z Uniwersytetu w Birmingham.

 „Tylko dlatego, że nastąpiła niewielka zmiana w składzie genetycznym wirusa, nie oznacza to, że jest on bardziej zjadliwy, ani że szczepionki nie będą skuteczne” – powiedział Tom Salomon, profesor neurologii na Uniwersytecie w Liverpoolu.

W związku z sytuacją od północy z wtorku na środę na terenie Londynu, a także w części hrabstw Essex i Hertfordshire, obowiązywać będzie najwyższy, trzeci stopień restrykcji koronawirusowych – ogłosił brytyjski minister zdrowia Matt Hancock.

Obostrzenia na terenie Londynu zostaną podniesione do poziomu trzeciego. Wszystkie obiekty noclegowe, restauracje, puby, bary i kawiarnie zostaną zamknięte (oprócz usług na wynos). Obiekty rozrywkowe – takie jak kręgielnie i kina – pozostaną zamknięte.

Mieszkańcy Londynu nie będą mogli też spotykać się w prywatnych ogrodach i innych miejscach na świeżym powietrzu. W parkach lub ogrodach – możliwe są spotkania do sześciu osób. Zaostrzenie restrykcji w Londynie oraz częściach Essex i Hertfordshire oznacza, że dotknie on 34 miliony osób na trzecim poziomie, 21,5 miliona osób na drugim poziomie oraz 700 tysięcy osób na poziomie pierwszym.

Pojawienie się nowego wariantu koronawirusa w Londynie zbiegło się w czasie z rozpoczęciem akcji szczepień ochronnych.

Według najnowszych danych od początku pandemii koronawirusa Wielka Brytania zgłosiła ponad 18,5 mln przypadków COVID-19, w tym blisko 65 tys. zgonów.

Autor; Anna P.

__________________