22 grudnia 2020

Nowy wariant koronawirusa zaatakował Europę

Ten rok zakończy się niestety złą prognozą a Nowy Rok przywitamy z nowym zmutowanym już wirusem. Nowy wariant wirusa o którym mówi już cały świat został zdiagnozowany w Wielkiej Brytanii, Danii, Holandii, Włoszech oraz Australii. Ma on być bardziej zaraźliwy od zwykłego SARS-CoV-2, nawet o 70 procent ale jest dużo łagodniejszy niż ten z którym mieliśmy obecnie do czynienia. Po ujawnieniu tych informacji wiele krajów zawiesiło połączenia lotnicze z Wielką Brytanią. Zakaz lotów do Polski obowiązuje od północy z poniedziałku na wtorek. Wiadomości o nowej mutacji wirusa analizują służby kryzysowe na całym świecie.

Jak się jednak okazuje nowa mutacja nie jest wcale taka nowa, jest znana już od przynajmniej dwóch miesięcy, ale akurat w Wielkiej Brytanii, kraju, który rozpoczął jako pierwszy szczepienia przeciw COVID-19, zaczęto diagnozować coraz więcej przypadków zakażeń dokładnie tym nowym wariantem.

„Z informacji medycznych, które zostały przekazane (wynika, że) ta odmiana wirusa od jakiegoś czasu już jest niestety w Europie. Z racji tego, że nie ma pełnych informacji w tej chwili zawieszamy loty, ale każdy, kto wrócił Wielkiej Brytanii może być poddany testom” – powiedział rzecznik rządu.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował na Twitterze, że wydał dyspozycje Inspekcji Sanitarnej, by od poniedziałku wykonywać testy na koronawirusa każdej zgłaszającej się osobie, która w ostatnim czasie podróżowała z Wielkiej Brytanii.

„Ta problematyczna mutacja wirusa w znacznie bardziej agresywnej formie pokazuje skomplikowanie tego wirusa, jego agresywność oraz powiedziałbym, kreatywność, a także pokorę, którą zawsze powinniśmy mieć” – powiedział natomiast Prezydent Francji Emmanuel Macron

Macron stwierdził, że w obliczu nowej sytuacji, powracający do kraju Francuzi będą musieli okazywać negatywny wynik testu PCR przed wjazdem do kraju.

O wykryciu w Wielkiej Brytanii nowego wariantu wirusa SARS-CoV-2 poinformowano 14 grudnia. Zaraz potem rozpoczął się szturm na londyńskie dworce kolejowe oraz lotniska. Mieszkańcy brytyjskiej stolicy usiłowali opuścić miasto przed godz. 00.01 czasu GMT, kiedy weszły w życie nowe restrykcje. Do godz. 20 czasu polskiego – jak informują media – nie było już biletów na połączenia międzynarodowe na wielu stacjach, w tym Paddington, Kings Cross i Euston.

Według władz brytyjskich nowa odmiana rozprzestrzenia się o ok. 70 proc. szybciej, ale uwaga – według oficjalnych informacji i szczepionka przeciw Covid „działa” również na nową odmianę wirusa który właśnie został odkryty.

Patogeny niestety mutują starając się jak najlepiej dostosować do środowiska aby przetrwać. Zwykle kolejne mutacje nie są tez tak zjadliwe, patogen staje się powszechny i zatrzymuje się jego ekspansja.

Władze większości krajów na świecie nie mają wątpliwości, że nowy koronawirus oznacza, że należy się szczepić jak najszybciej nie zadając pytań o jej bezpieczeństwo i skutki uboczne, tym bardziej że szczepionka jest reklamowana jako lek na wszelkie zło – również to nieznane.

Autor; Anna P.

_______________________