28 grudnia 2020

Hiszpania legalizuje eutanazję

Parlament w Hiszpanii przegłosował ustawę dotyczącą eutanazji w określonych przypadkach, takich jak choroba nieuleczalna lub wyniszczająca organizm. Tym samym Hiszpania dołączy do takich państw jak Holandia, Szwajcaria oraz Japonia i będzie jednocześnie szóstym krajem na świecie gdzie eutanazja jest legalna. Temat legalizacji eutanazji pojawił się w Hiszpanii już lata temu, jednak dopiero zmiana rządu wpłynęła na decyzję w tej sprawie, Premier Pedro Sánchez wyszedł z inicjatywą legislacyjną.

Wielu obywateli Hiszpanii wspiera od samego początku pomysł jaki pojawił się w parlamencie jakiś czas temu, choć ma on też wielu przeciwników. Ustawa dająca prawo do eutanazji w pierwszym głosowaniu została przyjęta dzięki stosunkowi głosów 198:138, następnie trafi do Senatu.

Partia Ludowa oraz Vox nie przyjęły ustawy, dodatkowo liderzy wypowiedzieli się, że projekt jest niezgodny z prawami człowieka. Jednak jeśli wszystko odbędzie się bez większych komplikacji pierwsze zabiegi będą wykonywane wiosną 2021 roku. Nowe prawo mówi o tym, że osoby, które odczuwają stały ból oraz są nieuleczalnie chore mają prawo zgłosić chęć do poddania się eutanazji, czyli wspomaganemu samobójstwu.

Tym samym lekarz może odmówić wykonania zabiegu korzystając z klauzuli sumienia. Kolejnym elementem jest całkowita i pewna zgoda osoby chcącej poddać się zabiegowi. Oznacza to, że pacjent musi podjąć decyzję czterokrotnie. Lekarze w tym czasie ustalają czy jest on w pełni poczytalny oraz proponują inne możliwe rodzaje terapii.

Okres podjęcia decyzji przez pacjenta szacowany jest na 30 dni, ponieważ zostało przyjęte, że osoba poczytalna w takim czasie jest w stanie podjąć racjonalną decyzję. Po przejściu wszystkich procedur możliwe jest poddanie się zabiegowi. Mają do niego prawo wszystkie osoby po ukończeniu 18 lat, które nie mają zdiagnozowanych żadnych chorób psychicznych.

Jedną z osób otwarcie popierających nowe prawo jest Rafael Botella, mieszkaniec Walencji, który 16 lat temu uczestniczył w wypadku samochodowym, którego skutkiem był całkowity paraliż. Jak mówi mężczyzna czeka na tą chwilę od czasu wypadku lecz nie chodzi o to, że chce umrzeć a cieszy się, że po tylu latach ma możliwość wyboru. Jednak mimo jasno określonych reguł ustawa wzbudza niemałe kontrowersje.

Komitet ds. Bioetyki nie pochwala decyzji rządu i uważa, że eutanazja nie jest prawem człowieka a jej legalizacja jest przyzwoleniem na śmierć, z którego skorzysta wiele osób co może nieść za sobą poważne konsekwencje w przyszłości. Natomiast obywatele Hiszpanii już w 2019 roku aż w 87 procentach opowiadali się za legalizacją eutanazji.

Głosów w tej sprawie jest wiele, zarówno pozytywnych jak i negatywnych. Jednak mimo negatywnych opinii w tej sprawie wszystko wskazuje na to, że w maju 2021 roku będą odbywały się w Hiszpanii pierwsze legalne zabiegi wspomagające śmierć.

Autor; Ola Grzebińska

___________________________